W willi prezentowane są zabytki europejskiego rzemiosła artystycznego, numizmaty oraz wybrane dzieła dawnego malarstwa i rzeźby tworzone od średniowiecza do lat 30. XX wieku. W sąsiedniej, dwuskrzydłowej, parterowej oficynie z niewielkim dziedzińcem odbywają się wystawy czasowe. Budynki otacza ogród o powierzchni 3,32 ha, w którym rośnie ponad 110 gatunków drzew i krzewów. Znajduje się tu też zrekonstruowany, kamienny grobowiec megalityczny.

EKSPOZYCJE STAŁE

KONWISARSTWO

To największa prezentacja zespołu obejmującego wyroby cynowe z okresu od XVII do XX wieku, pochodzące z warsztatów polskich i zachodnioeuropejskich. W zbiorze zawierającym sprzęty kultowe, będące wyposażeniem kościołów, jak również związane z obrzędami cechowymi, oraz naczynia domowego użytku znajdują się także obiekty wykonane przez konwisarzy landsberskich.

SKARBCZYK

Część kolekcji numizmatycznej prezentującej skarby średniowieczne (XV wiek). Cenne znaleziska monet pochodzące z Gorzowa i ziem nad dolną Wartą i Notecią dokumentują rynek pieniężny średniowiecznej Nowej Monarchii.

SALA MALARSTWA POLSKIEGO

Polskie malarstwo reprezentowane jest przez dwóch mistrzów pędzla Franciszka Żmurkę (1859-1910) oraz Stanisława Feliksa Szembeka (1849-1891), którzy swoją edukację artystyczną doskonalili w jednej z najbardziej prestiżowych szkół artystycznych XIX wieku – w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.
Prezentowany obraz Stanisława Szembeka, przedstawiający postać Czerkiesa, cechujący się wyjątkowym mistrzostwem technicznym, był nagrodzony srebrnym medalem na salonie monachijskim. Praca Franciszka Żmurki, znana pod tytułem „Pieśń wieczorna”, należy do jednej najciekawszych w twórczości tego artysty.

SIEŃ HERBOWA

W loggii z przeszklonymi arkadami prezentowane są herby przedstawicieli rodów nowomarchijskich wykonane w różnych materiałach i technikach.

SZTUKA FRANCUSKA XVIII I XIX WIEKU. PORCELANA, MINIATURY I OBRAZY Z KOLEKCJI CARLI MÜLLER

Wystawa przypomina sylwetkę Carli Müller – człowieka wielkiego serca, przyjaciela Muzeum Lubuskiego, miłośniczki sztuki i kolekcjonerki – i pokazuje zgromadzony przez nią niezwykły zbiór złożony z zabytków sztuki francuskiej, obejmujący około pięćdziesięciu obiektów.

DAWNA SZTUKA ZDOBNICZA

To różnorodny i interesujący zbiór wyrobów rzemiosła artystycznego z XVII-XX wieku, obejmujący złotnictwo, szkło, porcelanę oraz meble. Pokazane zostały najróżnorodniejsze techniki zdobnicze i motywy, jakie stosowano przy dekoracji przedmiotów mających walory artystyczne.

GALERIA RZEŹBY EUROPEJSKIEJ

Obejmuje wybrane rzeźby od XVII do XX wieku, wykonane przede wszystkim w marmurze, alabastrze i brązie, które zostały zaprezentowane w architektonicznym układzie przestrzennym willi.

WNĘTRZA W STYLU BIEDERMEIER

W parterowych salach eklektycznej willi znajduje się szereg zrekonstruowanych biedermeierowskich wnętrz mieszkalnych, które były charakterystyczne w latach 1815-1848. Wyposażenie dostosowane do funkcji salonu, gabinetu i sypialni stanowią głównie meble będące w przeszłości w posiadaniu mieszczaństwa i szlachty nowomarchijskiej.

HENRYK RODAKOWSKI „ALBUM PAŁAHICKIE”

To kameralna wystawa ukazująca tekę jedenastu akwarel namalowanych w latach 1867-1868 przez polskiego artystę o sławie europejskiej.

SALA MALARSTWA

Eksponowane malarstwo pokazuje dzieła w różnych stylach i o rozmaitej tematyce, występujące od drugiej połowy XVIII wieku do lat 40. XX wieku.

EKSPOZYCJE CZASOWE