Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na wystawę czasową pt. Cienie przodków. Ukraińskie dziedzictwo z kolekcji Hanny Jarowenko.

Otwarcie: 23 lutego (piątek)
Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski

Hanna Jarowenko (Ganna Yarovenko, Ганна Яровенкоur.) – urodzona w 1974 roku w Kijowie ukraińska reżyserka, dziennikarka, aktorka oraz kolekcjonerka ukraińskiego tradycyjnego rękodzieła.

W kolekcji Hanny Jarowenko znajduje się ponad 500 eksponatów z różnych regionów Ukrainy, ale przede wszystkim z Czerkaskiego, skąd pochodzi jej rodzina. W swoich zbiorach posiada kilkadziesiąt ręczników, kilimów i strojów ludowych pochodzących z centralnej i północnej Ukrainy oraz tradycyjną ukraińska biżuterię. Na wystawie w Muzeum Lubuskim zostaną zaprezentowane eksponaty powiązane z ukraińskim weselem – ręczniki ślubne, szczególnie tzw. kroleweckie ręczniki wytwarzane w okolicach Sum i rozpowszechnione po północno-wschodniej Ukrainie, stroje z centralnej Ukrainy, a także bursztynowa i koralowa biżuteria oraz tzw. dukaczi, czyli naszyjniki wykonane z carskich i cesarskich monet. Na wystawie znajdą się także stare wieńce ślubne oraz reprodukcje archiwalnych fotografii.

Ekspozycja będzie czynna do 26 kwietnia 2024 roku.