grafika promująca wystawę plakatów Andzrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”

Szanowni Państwo! Serdecznie zapraszamy na wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo!” w Spichlerzu – filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.

Wystawa jest efektem realizacji projektu, w ramach którego Andrzej Pągowski uczcił przypadające w 2021 roku 95 rocznicę urodzin i 5 rocznicę śmierci wielkiego mistrza kina, Andrzeja Wajdy. Zobaczycie Państwo na niej 60 nowych plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego do wszystkich filmów fabularnych, dokumentalnych i etiud, wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę. Stanowi ona osobisty ukłon artysty grafika w stronę wybitnego reżysera. Wystawa prezentowana była po raz pierwszy w Suwałkach, rodzinnym mieście Wajdy, podczas Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”, towarzyszyła 46. Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni. Następnie eksponowano ją w Łodzi i Inowrocławiu. Od 25 marca do 25 maja 2022 roku pozostanie w gorzowskim Spichlerzu.

Podczas wernisażu, 24 marca 2022 roku o godz. 18:30, miłośnicy twórczości Andrzeja Pągowskiego będą mieli okazję spotkać się z nim osobiście. Artysta oprowadzi Państwa po wystawie, odsłaniając kulisy powstawania prac. Będzie także możliwość nabycia książek „Być jak Pągowski” i albumów „Wajda na nowo” oraz zdobycia autografów.

Współpraca Andrzeja Pągowskiego z Andrzejem Wajdą rozpoczęła się w 1981 roku od stworzenia plakatu do filmu „Człowiek z żelaza”. W późniejszych latach powstały kolejne, m.in. do filmów: „Kroniki wypadków miłosnych”, „Pierścionka z orłem w koronie”, filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” i „Powidoki”. Powstały w efekcie licznych rozmów i wzajemnego zrozumienia myśli twórczej, z zamiarem zachowania spójności artystycznej. Weszły one w skład wystawy „Wajda na nowo”, ale w nowej, odświeżonej, nieznacznie zmodyfikowanej wersji.

Andrzej Pągowski to jeden z najbardziej znanych polskich artystów grafików i czołowy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco , Centrum Pompidou w Paryżu oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku. W swoim oszałamiającym dorobku zgromadził ponad 2000 plakatów, w tym ponad 600 filmowych, spośród których około 400 dotyczy filmów polskich. Liczby te stale rosną, ponieważ artysta nadal chętnie podejmuje się nowych wyzwań. Poza plakatami tworzy ilustracje książkowe i prasowe, okładki wydawnictw prasowych, scenografie teatralne i telewizyjne, a także scenariusze filmów i teledysków.

Wystawa czasowa plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”
Wernisaż: 24 marca 2022 roku, godz. 18:30
Wystawa otwarta do: 25 maja 2022 roku
Miejsce: Spichlerz – filia Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wielkopolski
Godziny otwarcia: środa – niedziela, 10:00-18:00

Wystawa została objęta patronatem honorowym Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbiety Anny Polak oraz patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego – Jacka Wójcickiego.

Partnerzy medialni: Telewizja Gorzów, Gazeta Wyborcza Gorzów Wielkopolski, Radio Plus, EGorzowska.pl, Gorzowskie.pl, Echo Gorzowa, WhiteMAD, Example.pl, Freshmag, OCZY MAG, Imperium Kobiet, Law Business Quality

Partnerzy: Inneko Sp. z o.o., Centrum Handlowe Nova Park, Smaczna Dieta, Qubus Hotel Gorzów Wlkp.

Dofinansowano ze środków pochodzących z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz z budżetu Województwa Lubuskiego.

Plakat promujący wystawę z napisami: Andrzej Pągowski, Wajda na nowo, wystawa plakatów, dwudziesty piąty marca do dwudziestego piątego maja dwa tysiące dwudziestego drugiego roku, wernisaż dwudziestego czwartego marca dwa tysiące dwudziestego drugiego roku, Muzeum Lubuskie imienia Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, filia Spichlerz, ulica Fabryczna od jeden do trzy, w dolnej części plakatu znajdują się logotypy organizatorów, patronów honorowych, partnerów oraz patronów medialnych