Grafika promująca otwarcie 15 marca 2023 roku wystawy Jerzego Gąsiorka pt.„Pasja według Gasiora. Rzeźba. Asamblaż." w Muzeum Grodu Santok. Na grafice tekst z informacjami, logo muzeum lubuskiego oraz Muzeum Grodu Santok i jedna z rzeźb Jerzego Gąsiorka.

W środę, 15 marca 2023 roku o godz. 17:00 zapraszamy do Muzeum Grodu Santok na otwarcie wystawy Jerzego Gąsiorka „Pasja według Gąsiora. RZEŹBA ASAMBLAŻ”.

Na przestrzeni wieków sztuka chętnie podejmowała temat śmierci Chrystusa na krzyżu. Pasja jest zasadniczym tematem mojej wystawy. Cierpienie Chrystusa jest symbolem cierpienia człowieka. Przemoc, upokorzenie, ból inspirują mnie do podejmowania tych tematów w poezji, rzeźbie, asamblażu, w naiwnej nadziei, że przypominanie ich zatamuje fale przemocy, zła, wojen, które przecież wciąż toczą się na naszych oczach. Ja, pacyfista i wróg wszelkich przejawów ksenofobii, czuję się w obowiązku prezentować i eksponować te palące tematy… ku przestrodze!

Gąsior

Jerzy Gąsiorek – urodził się 17.01.1941 roku w Granowcu koło Ostrowa Wielkopolskiego. Studiował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia podyplomowe z muzealnictwa i wystawiennictwa ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek ZPAP od 1991 roku. Do 1977 roku pracował w szkole średniej jako nauczyciel, następnie w gorzowskim Muzeum prowadził galerię sztuki współczesnej – Oficyna. W latach 1980-2006 kierował galerią sztuki Biuro Wystaw Artystycznych w Gorzowie Wielkopolskim. Zajmuje się wystawiennictwem i architekturą wnętrz, pisze o sztuce. Tworzy od lat 60-tych, głównie asamblaże i rzeźby.

Najważniejsze wystawy:

• Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu (2000),
  • Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. (2001),
  • Biuro Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy (2002),
  • Biuro Wystaw Artystycznych w Pile (2002),
  • Kunstspeicher w Friedersdorf w Niemczech (2003),
  • Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie (2004),
  • Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi (2008),
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu (2011),
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. (2012),
  • Galeria Kapitańska w Szczecinie (2014),
  • Zamek w Beeskow w Niemczech (2015),
  • Sławieński Dom Kultury w Sławnie (2018),
  • Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie (2018),
  • Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wlkp. (2019)

Uczestniczył również w Salonach Jesiennych województwa lubuskiego (Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra). Był organizatorem i inicjatorem Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie (dwukrotnie uhonorowany medalami za prezentowane prace). W 1995 r. otrzymał nagrodę im. Brata Alberta. Ma stałą ekspozycję prac w WiMBP w Gorzowie.

Zajmuje się również pracą literacką – wydał dwanaście tomików poezji, m.in. „Z szuflady wyjęte” (2001), „Perony łez” (2002), „Dlaczego” (2003), „Czas rzeźbię” (2010), „Łaknę wiosny” (2011), „Bliżej” (2014), „Zmierzch” (2019) oraz książkę biograficzną „Listy do praprawnuka” (2018).

Wystawa Pasja według Gąsiora. RZEŹBA ASAMBLAŻ będzie czynna do 28 kwietnia 2023 roku.

Muzeum Grodu Santok – filia Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta ul. Wodna 2a, Santok