grafika promująca wystawę „A jednak działa!”

Czy pamiętacie jeszcze, jak odtworzyć kasetę magnetofonową albo stworzyć dokument na maszynie do pisania? A może nigdy dotąd nie zetknęliście się z takimi rzeczami jak na przykład pralka „Frania” czy kalkulator mechaniczny? Cykl filmowy Muzeum Lubuskiego przybliża sposób działania przedmiotów, które zanim stały się zabytkami, służyły ludziom w codziennym życiu. „A jednak działa!” – ciśnie się na usta po uruchomieniu niemal stuletniego gramofonu walizkowego, z którego słychać dźwięki przedwojennej melodii, uwiecznione na płycie szelakowej. Ten i inne zabytki, zgromadzone w magazynach muzealnych, są wydobywane na światło dzienne i prezentowane w kolejnych odcinkach cyklu.

Wystawa stanowi uzupełnienie obrazu filmowego. Jest swoistym continuum przeniesionym z przestrzeni wirtualnej do świata realnego. Ma za zadanie prowokować i jednocześnie, poprzez interaktywną zabawę, inspirować do refleksji oraz stawiania pytań. Tak to jest, że z pozoru banalne przedmioty mają zaskakującą historię. A jakie artefakty, z którymi się spotykamy, mają moc przenoszenia nasz w sentymentalną podróż? Wybraliśmy ponad dwadzieścia obiektów, które rozmieszczone są w pięciu blokach tematycznych – od zabytkowych przyrządów optycznych zaczynając, a na sprzętach kulinarnych kończąc. Każdemu zabytkowi przyporządkowaliśmy kod QR, dzięki któremu możemy przenieść się do treści filmu zamieszczonego w serwisie You Tube.

Zapraszamy na wystawę!

Termin wystawy: 18.06.2022 – 30.09.2022

Wejście na wystawę „A jednak działa!” jest możliwe od środy do niedzieli o godzinie: 13:00, 14:00, 15:00 i 16:00.

Serdecznie zapraszamy!

Вхід на виставку „І все ж працює!” можливий
з середи по неділю о год.: 13:00, 14:00, 15:00 та 16:00.
Ласка во просимо!

Miejsce: Spichlerz – filia Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wielkopolski