grafika promująca wystawę Wacława Wantucha w Spichlerzu

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Wacława Wantucha „Platinum” w sobotę, 14 maja 2022 roku (Noc Muzeów) o godz. 19:00 w Spichlerzu – filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta przy ul. Fabrycznej 1-3 w Gorzowie Wielkopolskim. Wernisaż uświetni obecność Artysty. Wystawa będzie czynna do 26 czerwca 2022 roku.

Wystawę „Platinum” zorganizowała Leica 6×7 Gallery Warszawa, a jej prezentacja w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart. Kuratorem wystawy jest Rafał Łochowski.


Wacław Wantuch to postać legendarna. Najbardziej rozpoznawalny współczesny polski fotograf „skończonego piękna”, czyli kobiecego aktu. Gospodarz słynnych, także za granicą, elitarnych warsztatów, które prowadzi w swojej pracowni w maleńkiej podkrakowskiej wsi. Autor ponad siedemdziesięciu wystaw i trzech albumowych bestsellerów, stanowiących kanon czarno-białego aktu polskiego w XXI wieku. Znany przede wszystkim ze swoich poszukiwań geometrycznych i abstrakcyjnych kobiecych form, uzyskiwanych poprzez współpracę z bardzo wysportowanymi modelkami oraz mistrzowskie opanowanie światła.

Tym razem spotykamy nieco innego Wantucha. Chyba jeszcze bardziej wrażliwego. W najnowszym projekcie artysta spotyka różne kobiety, także te, które nie przystają do współczesnego popowego kanonu z okładek magazynów dla mężczyzn. Zaprasza do swojego studia światło słońca, akceptując jego zmienność, grając z nim i czyniąc współautorem swoich fotografii. Kieruje swoją uwagę ku temu, co ukryte w cieniu, znajduje się poza smugą światła. Nie uciekając od oczywistego kontekstu erotycznego swoich prac, opowiada nam nie tylko o tym, jakie są jego modelki – próbuje nam przekazać, kim one są! Prezentowane fotografie to jednocześnie efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z najszlachetniejszą techniką wykonywania odbitek fotograficznych – platynotypią.

Platynotypia do pierwszej wojny światowej należała do najpopularniejszych metod produkcji odbitek. Została później wyparta przez technologię srebrową – łatwiejszą do opanowania i tańszą. Odbitki platynowe cechuje jednak niezwykła plastyka. Łagodne, pełne przejścia tonalne, nieosiągalne w żadnym innym procesie, w połączeniu z naturalną, ciepłą kolorystyką, nadają fotografiom niepowtarzalny klimat. Trwałość i stabilność procesów chemicznych, które zachodzą w trakcie prawidłowego wykonywania odbitek platynowych, określane są jako nieskończone. Wantuch swoje fotografie dodatkowo utrwala na unikalnym papierze bawełnianym, uważanym za najdoskonalszy i najtrwalszy z papierów artystycznych. W kontekście tej wystawy, składającej się z prawie trzydziestu fotografii, pozostaje pytanie, czy współczesny kanon kobiecego piękna okaże się równie trwały jak platynowe obrazy, wychodzące z pracowni Wantucha?