grafika promująca wirtualny spacer po wystawie plakatów Andrzeja Pągowskiego "wajda na nowo!", która odbyła się w filli Spichlerz w 2022 roku

W 2022 roku wystawa plakatów „Wajda na nowo” czołowego polskiego grafika Andrzeja Pągowskiego, po raz pierwszy zawitała do województwa lubuskiego. Od 24 marca do 25 maja wystawa była prezentowana w Spichlerzu – filii Muzeum Lubuskiego. Sama wystawa to efekt realizacji projektu, w ramach którego Andrzej Pągowski uczcił przypadające w 2021 roku 95 rocznicę urodzin i 5 rocznicę śmierci wielkiego mistrza kina, Andrzeja Wajdy (wcześniej można było ją zobaczyć w Gdyni, Inowrocławiu, Łodzi oraz Suwałkach). Zgromadzono na niej 60 nowych plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego do wszystkich filmów fabularnych, dokumentalnych i etiud, wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę. Stanowi ona osobisty ukłon artysty grafika w stronę wybitnego reżysera.

Mimo że prezentacja wystawy w Gorzowie Wielkopolskim miała charakter czasowy, dzięki utrwaleniu jej w postaci wirtualnego spaceru, nadal istnieje możliwość obejrzenia kolekcji w zabytkowych wnętrzach historycznego Białego Spichlerza. Produkcją spaceru zajęła się firma Skanowanie.XYZ z Miękowa, która przygotowywała wirtualne zwiedzanie dla wielu polskich muzeów, m.in. dla Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Gdańsku czy Muzeum Narodowego w Lublinie.

Wystawę „Wajda na nowo” można obejrzeć tu: https://muzeumlubuskie.pl/spichlerz/

Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie!