Piknik wielokulturowy - baner

„STÓŁ PONAD PODZIAŁAMI” — WIELOKULTUROWY PIKNIK Z OKAZJI 20. URODZIN WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Z okazji 20-lecia powstania województwa lubuskiego Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta organizuje spotkanie z przedstawicielami rozmaitych grup etnicznych, którzy przybyli i osiedlili się w naszym regionie po II wojnie światowej, tworząc różnorodną mieszankę kultur i religii. Udział wezmą:
— Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej,
— Towarzystwo Miłośników Polesia,
— Związek Ukraińców w Polsce,
— Stowarzyszenie Łemków,
— Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich,
— Stowarzyszenie Romani Cierheń,
— Stowarzyszenie Twórców i Miłośników Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Weiss-Papuszy.

Wydarzenie ma charakter plenerowy, goście będą mogli spróbować smacznych potraw, typowych dla danego regionu, przygotowanych według tradycyjnych przepisów, porozmawiać z przedstawicielami grup etnicznych na temat ich zwyczajów i tradycji oraz wziąć udział w rozmaitych grach i zabawach.

Serdecznie zapraszamy do Zespołu Willowo-Ogrodowego przy ul. Warszawskiej 35 w sobotę, 14 września 2019 roku w godzinach 14:00-19:00.

WSTĘP BEZPŁATNY!

Ogród

14.00 – 14.30
Oficjalne rozpoczęcie pikniku
14.30 – 16.00
Wielokulturowe gry i zabawy w muzealnym ogrodzie oraz konkurs rzutu beretem z nagrodami
16.00 – 18.00
Występy artystyczne (m.in. zespół Romani Cierheń)
Koncert Kapeli Retro

Willa

15.00 – 16.30
Spotkanie z Edwardem Dębickim — Honorowym Obywatelem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego — oraz projekcja filmu dokumentalnego o jego życiu
16.30 – 18.00
Bajki łemkowskie

Ponadto:
— degustacja potraw kuchni wielokulturowej,
— przepisy na tradycyjne, regionalne potrawy,
— rozmowy przy „Stole ponad Podziałami”,
— wystawa przedmiotów i materiałów pochodzących ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Związku Ukraińców w Polsce, Stowarzyszenia Łemków, Zjednoczenia Łemków, Stowarzyszenia Romani Cierheń.

Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym poseł na Sejm RP Krystyny Sibińskiej.