Zdjęcie: czterech aktorów Teatru S podczas występu

Uwaga! Informujemy, że wszystkie wejściówki na wydarzenie zostały już wydane.

KONTINUUM

Motto: „nie mylić ryby z rzeką” – Jerzy Grotowski.

Przed nami „Kontinuum” – kolejny spektakl Teatru S. Spektakl – jak wszystkie poprzednie – zachęca do namysłu, do szukania odpowiedzi.

Ireneusz Solarek – twórca i reżyser – tym razem rzuca promień światła na początki istnienia człowieka, początki cywilizacji. Kiedyś, przecież, „się zaczęliśmy”, zaczęła się nasza ludzka wspólnota. Powstałe więzi społeczne zakotwiczają nas w codzienne czynności, w rytuały. Nie bez przyczyny kultywujemy tradycję, ona jest zbiorową pamięcią. Społeczeństwo to nic innego jak powiązane ze sobą jednostki, splecione prawami, kulturą, tradycją, regułami, obyczajami i obrządkami. Jako gatunek potrzebujemy siebie do życia. Zbiorowość nie obejdzie się bez mnogości. Ostracyzm jest karą. „Bez ciebie gasnę”. W głębszej warstwie spektaklu znajdujemy pytania o naszą duchowość, o rozwój, o potrzebę wiedzy w życiu codziennym.

Solarek stawia kwestię – kiedy się prześlizgujemy, kiedy ledwie dotykamy, a kiedy się w życie zanurzamy? Z czym łączy się głębia istnienia, głębia przeżywania, duchowa pełnia? Widzimy korowód spleciony logiką namaszczonych czynności i rytuałów. Rytuałów pozbawionych „miejsca zamieszkania”, a jednocześnie globalnych, mogących przynależeć do każdej grupy etnicznej, każdej zbiorowości. Na początku był Święty Ogień, nasz pierwszy bóg – dawał przewagę nad zwierzętami, chronił przed głodem i chłodem. Tajemne zjawiska astronomiczne i przyrodnicze domagały się kolejnych wyjaśnień, nazwania, oswojenia. Pytanie: „jak się to wszystko zaczęło” poprowadziło nas, różnymi ścieżkami, w przeróżne strony. Trudno dziś odtworzyć i spamiętać wszystkich zapomnianych, w dziejach ludzkości, bogów. Miejsce i czas urodzenia, takie czy inne plemię, determinowały punkt widzenia, perspektywę mieszkańców. „Nie mając celu nie potrzebujesz drogi” – a my tak bardzo chcemy wiedzieć… dlatego wciąż szukamy, w każdym pokoleniu, wciąż i wciąż na nowo. Każdy sam dla siebie, na własny rachunek. Autor zostawia nas z pytaniem: – co zamierzasz, co zrobisz ze swym kontinuum, z kontinuum którym jesteś?

Zespół Willowo-Ogrodowy – filia Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski

20 listopada 2021 roku (sobota), godzina 18:00

Wstęp bezpłatny.

Uwaga! W związku z ograniczoną liczbą miejsc od wtorku, 16 listopada br. w godzinach 10:00-17:30 w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej 35 będą do odebrania bezpłatne wejściówki na wydarzenie. Serdecznie zapraszamy!

Podczas udziału w wydarzeniu prosimy pamiętać o stosowaniu aktualnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych.