W okresie zimowo-wiosennym, podczas badań prowadzonych przez archeologów z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, w okolicach Gorzowa pozyskano skarb srebrnych monet, datowany wstępnie na pierwszą ćwierć XIV wieku. Depozyt składa się z 58 całych i 4 fragmentów monet o łącznej wadze około 20 g, pojedyncze monety ważą zaledwie około 0,3 g. Zdecydowaną większość skarbu, bo aż 59 monet, stanowią bardzo rzadkie beznapisowe brakteaty pomorskie i meklemburskie, uzupełnione 3 denarami brandenburskimi. Większość tych jednostronnych monet jest czytelna, ale cały skarb wymaga natychmiastowej konserwacji. Wśród brakteatów udało się do tej pory wydzielić emisje z mennic w Gryfii, Tąglimiu, Uznamie, Dyminie, Strzałowie, Szczecinie, Kołobrzegu, Stargardzie i w kilku innych miastach pomorskich. Pozyskane monety są bezcennym źródłem do badań nad obiegiem monetarnym na pograniczu polsko-pomorsko-brandenburskim. Obecnie trwają prace nad wstępnym określeniem i przygotowaniem znaleziska do konserwacji, w których uczestniczy dr Tadeusz Szczurek.
Pozyskanie skarbu jest owocem współpracy Muzeum Lubuskiego ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Warta” z Gorzowa Wielkopolskiego, któremu to należą się szczególne podziękowania za znalezienie skarbu oraz wyjątkową dbałość i staranność w procesie pozyskiwania tak drobnych i kruchych monet.
Dodatkowo w trakcie badań pozyskano jeszcze około 100 innych monet z okresu średniowiecza i nowożytności. Na szczególne podkreślenie zasługują trzy pojedyncze znaleziska denarów krzyżowych datowanych na XI wiek.