Zapraszamy na otwarcie nowej numizmatycznej wystawy czasowej pn. Okruchy z Grodu.
To zbiór 17 monet i fragmentów monet pozyskanych z terenu wczesnośredniowiecznego grodziska w Santoku.

8 marca (piątek)
Muzeum Grodu Santok, ul. Wodna 2a, Santok

Prezentowane monety, będące zaledwie pojedynczymi znaleziskami, są żywym dowodem najstarszych transakcji pieniężnych odbywających się na terenie piastowskiego grodu, którego czytelne pozostałości zachowały się w widłach Warty i Noteci. To tutaj krzyżowały się liczne szlaki handlowe, zarówno wodne jak i lądowe, poświadczone już tylko okruchami dawnej świetności tego miejsca.

W trakcie wielokrotnie prowadzonych badań archeologicznych, których historia sięga już blisko stu lat, pozyskano monety pozwalające odtworzyć obieg pieniężny w X i XI w. na obszarze późniejszej kasztelanii santockiej. Ówczesny pieniądz, jeszcze kruszcowy, prezentują arabskie dirhemy, saskie i polskie denary krzyżowe oraz pojedyncze denary zachodnioeuropejskie.

Najciekawszymi monetami na wystawie będą trzy bardzo rzadkie zachodniosłowiańskie, a zapewne pomorskie, denary datowane na XI w., będące naśladownictwem denarów krzyżowych.

Dzięki pracy wielu osób udało się ten istotny dla dziejów grodu zbiór monet opisać. A na wystawie będzie można zobaczyć, jak wyglądały monety na tysiąc lat przed wprowadzeniem do obiegu pierwszej polskiej złotówki. Dodatkową atrakcją są graficzne rekonstrukcje okruchów z grodu.

Ekspozycja będzie czynna do 12 maja 2024 roku.