grafika promująca wystawę „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego — stauroteka z Ostrowa Lednickiego” w Muzeum Grodu Santok

Stauroteki to relikwiarze przeznaczone do przechowywania cząstek Krzyża Świętego. Relikwiarz odnaleziony na Ostrowie Lednickim to najstarsza spośród znanych w Polsce staurotek – pochodząca z przełomu X i XI wieku. Dokumentuje ona najwcześniejszą falę chrystianizacji Polski.

Zapraszamy na otwarcie i zwiedzanie wystawy czasowej „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego — stauroteka z Ostrowa Lednickiego” w Muzeum Grodu Santok.

Program:

3 października 2022 roku

13:00 – Nabożeństwo w kościele pw. św. Józefa w Santoku (ul. Szkolna 8 ) przy relikwiach św. Ottona pod przewodnictwem księdza biskupa Adriana Puta

13:30 – Przejście do Muzeum Grodu Santok przy ul. Wodnej 2a:

• otwarcie uroczystości,
  • koncert pieśni dawnej w wykonaniu zespołu „U Źródła”,
  • wystąpienia kuratora wystawy oraz gości,
  • zwiedzanie z kuratorem wystawy „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego — stauroteka z Ostrowa Lednickiego”,
  • poczęstunek,
  • zwiedzanie wystawy „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa”.