Grafika promująca wystawę 50. Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego

2 kwietnia o godz. 15:00 zapraszamy do Spichlerza (ul. Fabryczna 1-3) na otwarcie wystawy pokonkursowej 50. Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego.

Konkurs został zapoczątkowany w 1971 roku z inicjatywy Michała Kowalskiego. To jeden z najstarszych konkursów pisankarskich w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie. Skierowany jest zarówno do profesjonalistów jak i amatorów. Warunkiem jest wykonanie pisanek tradycyjnymi metodami.

Do jubileuszowej edycji konkursu zgłoszono 54 zestawy pisanek wykonanych przez 65 autorów – w sumie 322 pisanki pochodzące z różnych zakątków Polski.

KONKURS Z NAGRODAMI DLA DZIECI

Otwarciu wystawy pokonkursowej towarzyszyć będą warsztaty pisankarskie oraz konkurs „Dzieci mają głos” – najmłodsi będą mogli zagłosować na swój ulubiony zestaw pisanek, a wśród uczestników konkursu wylosowana zostanie nagroda główna ufundowana przez Centrum Handlowe Nova Park.

Dodatkowo każde dziecko, które 2 kwietnia odwiedzi Spichlerz otrzyma zestaw upominków, które przekazali partnerzy wydarzenia:

• Kancelaria Adwokacka Książek;
  • Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim sp. z o.o.;
  • Nadleśnictwo Bogdaniec;
  • Nadleśnictwo Karwin;
  • Radio Gorzów;
  • Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2022-2024 w Gorzowie Wielkopolskim;
  • Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

WYSTAWA PISANEK W NOVA PARK

Wydarzeniem towarzyszącym 50. Ogólnopolskiemu Konkursowi Pisanek im. Michała Kowalskiego jest wystawa pisanek w Nova Park. Od 27 marca w Centrum handlowym będzie można oglądać pisanki, które brały udział w poprzednich edycjach konkursu.

OGROMNE PISANKI OZDOBIĄ MIASTO

W okresie przedświątecznym w przestrzeni miejskiej zobaczyć będzie można również dwie pisanki o wysokości 1,20 m wykonane przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wielkopolskim. Ozdoby inspirowane są pracami z 2012 roku – pisanką Oksany Nakonecznej ze Lwowa (wzory z okolic Sokala wykonane techniką batikowo-pisakową) i Teresy Drapały z Tychów (wzory ze wschodniej części krakowskiego wykonane techniką batikowo-szpilkową).

50. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego
otwarcie wystawy pokonkursowej
2 kwietnia 2023 r. (Niedziela Palmowa)
Spichlerz, ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wielkopolski
Wstęp: bezpłatny

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego.