Grafika promująca wystawę „Od camera obscura do aparatu analogowego. Prezentacja aparatów fotograficznych z kolekcji Józefa Niedużaka". Na grafice napis tytułowy oraz obiektyw zabytkowego aparatu.

13 stycznia 2024 roku o godzinie 17:00 zapraszamy do Spichlerza na otwarcie wystawy „Od camera obscura do aparatu analogowego. Prezentacja aparatów fotograficznych z kolekcji Józefa Niedużaka”.

Wystawa „Od camera obscura do aparatu analogowego” jest prezentacją prywatnego zbioru analogowych aparatów fotograficznych Pana Józefa Niedużaka ze Szczecina, wzbogaconą o zbiory własne Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Całość ekspozycji usytuowana jest w kontekście historycznym powstania i rozwoju wynalazku fotografii. Największą grupę aparatów stanową konstrukcje niemieckie, ale są też: amerykańskie, japońskie, polskie i radzieckie.

Na wystawie można będzie zobaczyć około 150 aparatów z lat (od początku do końca) XX wieku, a także będące własnością Muzeum Lubuskiego aparaty:

• J. SCHIPPANG & CO BERLIN – studyjny, miechowy, wielkoformatowy z kasetą zdjęciową, na film płaski, format 18 x 24 cm. Cesarstwo Niemieckie, lata 80. XIX wieku
  • LEICA III – małoobrazkowy na film 35 mm, obiektyw Leitz Elmar 1:35/50, E. Leitz Optische Werke w Wetzlar. Niemcy, 1933 rok.

W dniu otwarcia wstęp bezpłatny.

Wystawa będzie czynna do 28 kwietnia br.