Grafika promująca akcję „Movember w Muzeum Lubuskim", na której przedstawione jest pięć, znajdujących się w zbiorach muzeum, wizerunków mężczyzn z wąsami.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w ramach akcji MOVEMBER zaprasza wszystkich – zarówno kobiety jak i mężczyzn do bezpłatnego zwiedzania wszystkich filii w dniach od 24 do 30 listopada. Dodatkowo dla Panów, którzy w tym terminie odwiedzą naszą instytucję przygotowaliśmy prezenty.

W zbiorach Muzeum Lubuskiego znajduje się wiele rzeźb czy obrazów przedstawiających mężczyzn z wąsami, które są symbolem kampanii Movember.

Każdy z Panów, który w terminie od 24 do 30 listopada w Zespole Willowo-Ogrodowym (ul. Warszawska 35) lub Spichlerzu (ul. Fabryczna 1-3) odnajdzie eksponat z wąsami i zrobi sobie z nim zdjęcie, będzie mógł odebrać drobny upominek. Fotografie będzie można zamieszczać na muzealnym Facebooku, zachęcając innych do wzięcia udziału w zabawie albo po prostu okazać zdjęcie pracownikowi Muzeum przy wyjściu z ZWO lub Spichlerza.

Partnerem akcji Movember w Muzeum Lubuskim jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Przychodnia Dworcowa.

KAMPANIA MOVEMBER

Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Dużym problemem jest bardzo niska profilaktyka. Wielu mężczyzn unika badań. Z myślą szczególnie o nich przez cały miesiąc trwa kampania MOVEMBER. Akcja społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat.

Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad.

Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.