baner wystawa czasowa Zbigniew Sejwa

Maj i czerwiec obfitują w wydarzenia kulturalne i artystyczne. Tym razem zapraszamy Państwa na spotkanie z twórczością Zbigniewa Sejwy. Już 18 czerwca 2021 roku o godz. 18:00 w Zespole Willowo-Ogrodowym – filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Warszawskiej 35 odbędzie się wernisaż wystawy „Metr 66”.

Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia 2021 roku.

O autorze i ekspozycji pisze artysta i teoretyk, dyrektor Galerii Arsenał w Poznaniu, prof. dr hab. Marek Wasilewski (prof. UAP):

„Zbigniew Sejwa w swojej twórczości od lat konfrontuje się ze śladami przeszłości, która z różnych powodów przyciąga go i fascynuje. Świadczą o tym między innymi tytuły jego prac, takie jak «Ślady zwykłych ludzi», «Relikwiarz», «Okruchy pamięci», «Wspomnienia z miasta L». Można powiedzieć, że zagadnienia związane z różnorodnie pojmowaną pamięcią od lat są swoistą obsesją artysty i głównym powodem prowokującym go do uprawiania działalności w polu sztuki. Wydaje się, że to przypominanie, pokazywanie wizualnych świadectw różnych rodzajów przeszłości jest dla artysty próbą budowania i wzmacniania więzi społecznych i tożsamościowych, które w zamieszkiwanym przez niego regionie zawsze były przedmiotem propagandy i politycznej manipulacji. Wyrwanie pamięci z rąk politycznych aktywistów i oddanie jej z powrotem do jej nieregulowanego, naturalnego biegu jest warunkiem osiągnięcia namiastki normalności. Dzięki przywróceniu pamięci jej indywidualnego, często intymnego charakteru, sztuka spełnia jedno ze swoich społecznych posłannictw.

Wystawa «Metr 66» kontynuuje wątki rozpoczęte przez Zbigniewa Sejwę na wystawie «Okruchy Pamięci», w której przywołał przedmioty należące do niego i jego rodziny. Tym razem ekspozycja składa się z kilku elementów, jednym z nich jest kluczyk do łyżew, który powiększony został do rozmiarów jego właściciela, czyli do 166 centymetrów oraz film wideo pod tytułem «Gra». Mamy tutaj do czynienia z zamianą mieszącego się w dłoni drobiazgu w obiekt rzeźbiarski. Surrealistyczny efekt przesunięcia skali i ciężaru w stronę absurdalnego powiększenia sugeruje, że pamięć otwiera nas na świat, w którym wymiar symboliczny buduje najważniejsze relacje poznawcze.

Kluczyk symbolizuje beztroskie dzieciństwo sprzed zmian klimatycznych i transformacji ustrojowej. Przed laty każde zdrowe dziecko znajdowało się w posiadaniu takiego kluczyka, który umożliwiał regulację i dopasowanie łyżew do butów. To skojarzenie z beztroskim czasem ferii, kiedy spędzało się czas godzinami krążąc po lodowisku, na zamarzniętych jeziorach i stawach. Znaczenie tego klucza wykracza oczywiście daleko poza przywołane skojarzenia. Tkwi w nim bowiem pewna ambiwalencja, z jednej strony jest symbolem dzieciństwa, ale także wyrastania z niego, bowiem służy do tego, by regulować płozy łyżew do coraz bardziej powiększających się stóp. Film «Gra» jest wieloznacznym obrazem przedstawiającym negatyw podzielonej na pola powierzchni, która przypomina nieco tafle lodowiska. Na wystawie obecny jest także inny atrybut dzieciństwa, biały balonik. Symbol lekkości i oderwania, może być także pozostałością wielkiej imprezy sportowej lub politycznej, festynu zorganizowanej i ujętej w karby radości. Każdy z tych przywołanych na wystawie elementów stanowi fragment historii, którą widzowie, posługując się swoim indywidualnym doświadczeniem, powinni układać po swojemu w różnorodny sposób”.

Zbigniew Sejwa (ur. 1952) – artysta sztuk wizualnych, autor obiektów, instalacji, fotografii, wideo oraz filmów dokumentalnych. Ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (dyplom u prof. Józefa Robakowskiego). Stopień doktora sztuki uzyskał na Wydziale Sztuki Mediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wcześniej ukończył studia w zakresie animacji kultury w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski) oraz Wyższe Studium Fotografii MKIS/ZPAF w Warszawie. Kurator sztuki, animator i menadżer kultury, dwukrotny laureat Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa oraz Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego. Odznaczony brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

— Wybrane wystawy indywidualne:

1981
Fotografia na chodniku, akcja happeningowa w centrum miasta, Gorzów Wielkopolski

1982
Fotografia II – w mieście, Galeria KMPiK, Gorzów Wielkopolski

1986
Fotografie – Zakaz fotografowania i Ściana, Galeria FF, Łódź

1994
Okruchy Pamięci, fotoinstalacja, Mała Galeria BWA-GTF, Gorzów Wielkopolski

1996
Ślady zwykłych ludzi, fotografia, Mała Galeria BWA-GTF, Gorzów Wielkopolski

1998
Relikwiarz, fotoinstalacja, Mała Galeria BWA-GTF, Gorzów Wielkopolski

1999
Motywy Banalne, fotografia, Galeria ARS, Gorzów Wielkopolski

2006
Screenphotography, fotoinstalacja, Galeria FF, Łódź, Galeria DLA…, Toruń (Festiwal Sztuki Internetu)

2009
Bulwar nad Wartą, video, Galeria Video, Łódź
Dom, akcja video w przestrzeni zewnętrznej, Gorzów Wielkopolski

2010
Open Mouth, videoinstalacja, Galeria BWA, Zielona Góra

2015
Genius Loci, Galeria Terminal, Gorzów Wielkopolski

— Wybrane wystawy i projekty zbiorowe:

1996
XXVI Konfrontacje Fotograficzne, Galeria BWA, Gorzów Wielkopolski

1997
XXVII Konfrontacje Fotograficzne, Galeria BWA, Gorzów Wielkopolski

1999
XXX Konfrontacje Fotograficzne, Galeria BWA, Gorzów Wielkopolski

2000
Sztuka na Granicy, Bastion Filip, Kostrzyn n/Odrą
Biennale Sztuki Sakralnej „Sacrum 2000”, Galeria BWA, Gorzów Wielkopolski

2001
Dialog rzeczy, międzynarodowy projekt artystyczny, Muzeum Myślibórz

2004
Dialog Loci, międzynarodowy projekt artystyczny, Kostrzyn n/O
Biennale Sztuki Sakralnej „Sacrum 2004”, Galeria BWA, Gorzów Wielkopolski

2006
Lubuska Zachęta Sztuki Współczesnej, Galeria BWA, Zielona Góra

2007
Random in Radom, Festiwal sztuki im. Jerzego Buszy, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
Sąsiedzi – wątki niemieckie w polskiej sztuce współczesnej, Altonale 9, Hamburg

2008
Inspiracje, 4. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej – projekt Poza dobrem i złem, Szczecin

Nowe Energie Video, kurator Józef Robakowski, pokazy: Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi; Kino Charli w Łodzi; Łodzią po Wiśle, Kino Luna w Warszawie; I love Łódź, Fabryka Trzciny w Warszawie

video ●, pokazy: Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, CSW Zamek Ujazdowski Kino LAB w Warszawie, Arterie 2008 VI Festiwal Młodej Sztuki w Katowicach, Fotografowie Jutra – 33 FPFF w Gdyni, Festiwal Plus Camerimage, ŁDK w Łodzi

2009
video ● na Wiśle, Festiwal Łodzią Po Wiśle, Kino Luna Warszawie, Wisłostrada V Festiwal Sztuki Otwartej

Postawy w polskiej sztuce współczesnej Lubuska Zachęta Sztuki Współczesnej, Muzeum Junge Kunst, Frankfurt(Oder)

2010
Sąsiedzi – wątki niemieckie w polskiej sztuce współczesnej, CSW Łaźnia, Gdańsk

2011
Dobre Sąsiedztwo? Wątki Niemieckie we Współczesnej Sztuce Polskiej / Wątki Polskie we Współczesnej Sztuce Niemieckiej, Kunstraum Kreuzberg, Bethanien, Studio1, Berlin

2012
Nowe Energie Video, Videogalerie, TVP Kultura

2013
Fotoobiekt zidentyfikowany – cd, VII Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy Random In Radom, Galeria Monumentalna CRP Orońsko

2014
Fotoobiekt, Galeria Imaginarium Łódź, BWA Kielce
Syntax, Galeria Terminal08, Gorzów Wielkopolski oraz Galeria SPIŻ, Gdańsk
Scale Factor, Galeria Terminal08, Wielkopolski oraz Guesthouse, Cork Irlandia

2016
Ingerencje, Muzeum Lubuskie, Gorzów Wielkopolski

2019
[+] ERROR, Miejski Ośrodek sztuki, Gorzów Wielkopolski

2020
Rzucały na równinę coraz bardziej wydłużające się cienie, Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wielkopolski

— Filmy dokumentalne:

2004
WSPOMNIENIA Z MIASTA L., 48 min

2007
OPOWIEŚCI Z MIASTA G.,75 min

2008
CZERWIAK, 42 min

Zwiedzane wystawy czasowej wliczone jest w cenę biletu do muzeum. W przypadku zwiedzania tylko wystawy czasowej, koszt to 2 zł.