Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta oraz Klub „Na Zapiecku” serdecznie zapraszają na koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu gorzowskiego chóru Exsultate pod dyrekcją s. Agnieszki Rutkowskiej.

Chór za sprawą pieśni pasyjnych wprowadzi nas w klimat Wielkiego Tygodnia, a zwłaszcza Wielkiego Piątku. Nawiązują one bezpośrednio do męki i śmierci Chrystusa i nawołują do głębokiej refleksji w obliczu wielkich zbawczych wydarzeń.

Bardzo głębokie teksty stanowią niezwykły opis cierpień Jezusa, są nacechowane emocjonalnie i wyrażają żarliwość wiary naszych przodków. Niektóre tytuły to „Dobranoc, Głowo święta”, „Krzyżu święty nade wszystko”, czy „O Krwi Najdroższa”.

19 marca (wtorek)
godz. 18.00
Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski
wstęp: bezpłatny

Chór Exsultate istnieje od 2019 roku i wykonuje śpiew podczas liturgii. Pomysł założenia chóru zrodził się po serii warsztatów liturgiczno-muzycznych, odbywających się wówczas w Gorzowie i okolicach.
Repertuar to przede wszystkim kompozycje na chór czterogłosowy, spopularyzowane w Polsce dzięki dominikanom w latach 90., a zebrane w wydanym przez nich śpiewniku „Niepojęta Trójco”.
Od 2021 roku chór prowadzi s. Agnieszka Rutkowska, na co dzień pracująca w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego.
Przez kilka pierwszych lat chór działał przy parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe, natomiast od września 2023 roku posługuje w katedrze. Tam możemy go usłyszeć podczas Mszy świętej w I i III niedzielę miesiąca o godz. 18.00.
Dodatkowo Exsultate już po raz kolejny będzie prowadził śpiew podczas liturgii Triduum Paschalnego w katedrze, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.
Wszystkich tych, którym bliski jest śpiew wielogłosowy i chcieliby rozwinąć umiejętności wokalne, zachęcamy do dołączenia.