Grafika promująca koncert muzyki cerkiewnej i kolęd prawosławnych w wykonaniu chóru kameralnego Cappella Musicae Antiquae Orientalis pod batutą Leona Zaborowskiego. Na zdjęciu członkowie chóru oraz dyrygent.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta oraz Klub „Na Zapiecku” serdecznie zapraszają na koncert muzyki cerkiewnej i kolęd prawosławnych w wykonaniu Chóru Kameralnego
Cappella Musicae Antiquae Orientalis pod batutą Leona Zaborowskiego.

Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” powstał w Poznaniu w 1984 roku. Zespół skupia przedstawicieli różnych środowisk i pokoleń, specjalizując się w wykonaniu muzyki cerkiewnej XVIII-XX wieku. Wykonał dotychczas ponad 550 koncertów w kraju i za granicą. Odbył 48 zagranicznych tournée w 20 krajach Europy (Rosja, Włochy, Watykan, Austria, Łotwa, RFN, Holandia, Hiszpania, Francja, Czechy, Grecja, Dania, Luksemburg, Belgia, Estonia, Litwa, Ukraina, Słowenia, Białoruś, Słowacja). Sześciokrotny (1985, 1986, 1991, 1994, 2001, 2021) laureat, w tym dwukrotny zdobywca pierwszej nagrody (1986, 1991) na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Uczestnik ponad 50 festiwali w Polsce i 30 za granicą (Włochy, RFN, Hiszpania, Łotwa, Czechy, Grecja, Luksemburg, Estonia, Belgia, Francja, Ukraina, Rosja, Słowacja, Czechy). Ważnym wydarzeniem w historii Cappelli był udział zespołu w realizacji opery „Borys Godunow” M. Musorgskiego w Teatrze Wielkim w Łodzi. W dorobku chóru są nagrania radiowe, video, telewizyjne oraz 3 płyty CD.

Założycielem i niezmiennym dyrygentem poznańskiej Cappelli jest Leon Zaborowski – absolwent Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. W poznańskiej Akademii prowadził klasy dyrygentury i czytania partytur. W latach 1978-1986 prowadził Chór Mieszany Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2007-2012 był Kierownikiem Katedry Chóralistyki, w latach 2012-2021 – Kierownikiem Katedry Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 1987-1989 był kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, przygotowując z chórem m. in. premiery takich oper, jak „Borys Godunow” M. Musorgskiego, „Traviata” G. Verdiego, „Tosca” G. Pucciniego, „Nabucco” G. Verdiego. Leon Zaborowski jest pomysłodawcą i dyrektorem dwóch festiwali muzyki cerkiewnej. Juror konkursów chóralnych w kraju i za granicą.

9 stycznia (wtorek), godz. 19:00
Muzeum Lubuskie, ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski
wstęp bezpłatny