Od 7 lutego w  Muzeum Archeologicznym  Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy prezentowana będzie wystawa „Kolejny wiek z archeologią. Badania archeologiczne w XXI wieku na terenie Gorzowa Wielkopolskiego”.

Jest to ekspozycja stworzona przez archeologów Muzeum Lubuskiego: Stanisława Sinkowskiego we współpracy z Pawłem Kaźmierczakiem i Rafałem Wyganowskim.  Wystawa swoją premierę miała w grudniu 2022 roku w Spichlerzu.

Początek XXI wieku, a szczególnie jego druga dekada, to czas realizacji wielu inwestycji budowlanych na terenie Gorzowa. Podczas prac odkopano znaczną ilość przedmiotów, szczególnie cennych pod względem historycznym. Skarby, które przez lata były skrywane pod ziemią, można zobaczyć odwiedzając naszą ekspozycję. Prezentuje ona wstępne wynik badań zarówno terenowych, specjalistycznych, jak i zabytków po konserwacji. Eksponowanym na wystawie artefaktom towarzyszą plansze zawierające informacje o znaleziskach archeologicznych i ich kontekście kulturowym. Uzupełnieniem wystawy są fotogramy ukazujące przebieg prac budowlanych i archeologicznych, co ukazuje znaczenie inwestycji budowlanych w odkrywaniu i poznawaniu dziejów Gorzowa – zarówno tych starszych, jak i młodszych, aż po czasy współczesne.

Wystawa poświęcona pamięci Henryka Jana Kustosza – badacza i miłośnika architektury.

Uroczyste otwarcie wystawy:

7 lutego (środa)
godz. 12:00
Muzeum Archeologiczne  Środkowego Nadodrza, ul. Długa 27, Świdnica


Wystawa jest objęta honorowym patronatem:

– Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego,
– Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacka Wójcickiego,
– Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego,
– Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dr Barbary Bielinis-Kopeć.

Sponsorzy:

M&K – Zakład Sieci Sanitarnych, Sanitex, Zachodnie Centrum Konsultingowe EURO INVEST, Gorzowskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne PRYZMAT, Drew-Plast Mazowiecki, Prim Tomasz Suterski

Wystawa sfinansowana z budżetu miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz miasta Zielona Góra.  

Ekspozycję można oglądać do 31 maja 2024 r.