grafika promująca IV piknik naukowy „Nos w nos z nosorożcem. I nie tylko...”

Cześć, jestem Stefania! Znacie już moją historię?

ZAPRASZAM WAS NA IV PIKNIK NAUKOWY „NOS W NOS Z NOSOROŻCEM. I NIE TYLKO…”!

PROGRAM PIKNIKU

10 czerwca 2022 roku, godz. 9:00-16:00

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim ul. Sikorskiego 107

WYKŁADY POPULARNONAUKOWE

Wszystko o Stefanii z Gorzowa / dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Stefaniak, Uniwersytet Wrocławski;
Powrót mamutów?! Czy uda się przywrócić do życia wymarłe gatunki? / dr Tomasz Skawiński, Uniwersytet Wrocławski;

Ile trwają 2 minuty? / prof. dr hab. Witold Paweł Alexandrowicz, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie;

My z gwiezdnego pyłu zrobieni / prof. dr hab. Witold Paweł Alexandrowicz, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie;

Polowanie na potwora z Loch Ness / dr hab. prof. nadzw. Monika Niska, Akademia Pomorska w Słupsku;

Botanika sądowa czyli co mówią rośliny w ekspertyzach kryminalistycznych / dr hab. prof. nadzw. Renata Stachowicz-Rybka, mgr inż. Sylwia Skoczylas, Instytut Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie;

Gorzów i okolice sto tysięcy lat temu / dr hab. prof. nadzw. Anna Hrynowiecka, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy Oddział Geologii Morza w Gdańsku;

W jaki sposób odtwarzamy kopalne zwierzęta – oczami praktyka / Krzysztof Kuchnio, Pracownia Plastyczna w Nowinach Wielkich;

Stefania w Gorzowie: dziś i jutro / dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Stefaniak, przedstawiciel Wydziału Promocji i Informacji Miasta Gorzów;

Projekcja filmu pt. Projekt Stefania. Polski nosorożec kopalny. Najlepiej zachowany okaz na świecie / koncepcja: dr hab. prof. nadzw. Krzysztof Stefaniak, dr Agata Piekarska, Sławomir Kaczorowski;

Dyskusja o Projekcie „Parku Kenozoicznego”

PLAKAT PROMUJĄCY FILM

11 czerwca 2022 roku, godz. 10:00-15:00

Zespół Willowo-Ogrodowy – filia Muzeum Lubuskiego
im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim ul. Warszawska 35

PALEONTOLOGIA NA WESOŁO – warsztaty edukacyjne

Skąd wiemy co jadł i w jakim środowisku żył gorzowski nosorożec? / dr hab. Renata Stachowicz-Rybka, mgr inż. Sylwia Skoczylas-Śniaz. Ekspozycja wybranych nasion i owoców roślin oraz muszli mięczaków wydobytych z osadów otaczających szkielet nosorożca – obserwacje mikroskopowe. Krótki kurs botaniki: rozpoznawanie rodzimych gatunków drzew i krzewów.

Piaski Świata / mgr Paweł Osóch. Obserwacje mikroskopowe skał i minerałów.

Warsztaty młodego paleontologa / dr Robert Woziński, mgr Joanna Sławińska. Wykonywanie odlewów skamieniałości i ich malowanie.

Świat skał i minerałów / dr Dominik Zawadzki. Ekspozycja wybranych minerałów i skał, obserwacje mikroskopowe.

Odkrywanie i oznaczanie skamieniałości / mgr Julita Tomkowiak, mgr Joanna Sławińska. Poszukiwanie skamieniałości organizmów morskich w piaskach plażowych i ich oznaczanie.

Jeziora – coś z dziś i coś z wczoraj / prof. dr hab. Monika Niska. Historia rozwoju jezior od powstania do przekształcenia w torfowisko. Omówione zostaną charakterystyczne strefy w jeziorze oraz warunki tam panujące i zamieszkujące je organizmy. Będzie można także obejrzeć pod binokularem przedstawiciela zooplanktonu Daphnie – Rozwielitki należące do Wioślarek a także osady jeziorne i ich zawartość.

Pyłek wokół nas / dr hab. Anna Hrynowiecka. Wszystkie drzewa i rośliny kwiatowe wytwarzają pyłek i dzięki niemu się rozmnażają. Pyłek każdej rośliny jest inny. Czasami są go miliony na jednym słupku a mimo to prawie w ogóle go nie widać. Możemy go zobaczyć spod mikroskopu. Przynieś kwiat a sprawdzimy jak wygląda jego pyłek.

Skarby ukryte w jaskiniach / Aleksandra Trojanowska. Uczestnicy zostaną zapoznani z fauną drobnych ssaków (gryzonie, owadożerne, zajęczaki) żyjących w okresie plejstocenu na terenie Polski. W trakcie pracy z sedymentami jaskiniowymi będą mieli okazję sami wydobyć i oznaczyć szczątki drobnych zwierząt.

Powstawanie skamieniałości / Julia Michalska, Kateryna Otreshko. Czym były amonity, łodziki i belemnity? Czy trylobity miały oczy? Podczas warsztatów znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Będziesz miał okazję cofnąć się w czasie kilka milionów lat. Stwórz własną skamieniałość. Przekonaj się czy praca paleontologa jest ciekawa.

Wędrówki z prehistorycznymi ssakami / Oliwia Oszczepalińska, Karol Karbowski, Witold Jęcz. Jak wyglądały ziemie Polski 100 tysięcy lat temu? Uczestnik dowie się jakie panowały warunki klimatyczne w Europie, jakie formacje roślinne dominowały wówczas na obszarze Polski oraz jakie relacje występowały między ssakami drapieżnymi i roślinożernymi. Sprawdź swoją wiedzę!

Wielki test z paleontologii / Wiktoria Tabaczyszyn. Czy mamuty miały większe uszy od słoni współczesnych? A może ich sierść była krótsza? Czy na terenie Europy kiedykolwiek żyły antylopy? Wędrując śladami natury już niebawem dowiemy się kto jest mistrzem wiedzy paleontologicznej!

Co nam mówią zęby? Kontekst ekologiczny wymarłych zwierząt / Zuzanna Pyc, Dorota Orlińska. Skąd wiadomo czym się żywiły wymarłe zwierzęta? Dlaczego zęby są tak ważnym znaleziskiem paleontologicznym ? Czym jest szkliwo, zębina, korona i korzeń? Na te i inne pytania, poznasz odpowiedź na paleontologicznym stanowisku stomatologicznym.

Paleoprzygoda – czas start / mgr Aleksandra Kropczyk.

ULOTKA PDF