baner Gorzowskie Konwersatoria Muzealne

Gorzowian, którzy chcieliby poznać bliżej historię pałahickich akwarel Henryka Rodakowskiego i ich miejsce w polskiej historii sztuki, zapraszamy na wykład kustosza Janusza Michalskiego „Historia akwarel z „Albumu Pałahickie” – artystyczny zapis chwili” w ramach Gorzowskich Konserwatoriów Muzealnych, w środę 13 marca o godz. 17.00 w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ulicy Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim. Po wykładzie zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po stałej wystawie w Sali Henryka Rodakowskiego. Wstęp wolny.

 

Zanim wysłuchacie Państwo wykładu, kilka zdań o cennym zespole akwarel będącym skarbem Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim…

W zbiorach muzeum znajduje się arcyciekawy zespół akwarel zatytułowany „Album Pałahickie”, autorstwa Henryka Rodakowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX wieku. Na przełomie lat 1980/1981, stał się własnością Muzeum. Dzieło o charakterze osobistym powstało w latach 1867-1868 w majątku brata Rodakowskiego w Pałahiczach. Jedenaście akwarel, które zachwycają swoją świeżością i barwnością, pokazuje codzienne życie wokół pałahickiego dworu. Postaci zostały przedstawione w ulotnym momencie wykonywania swoich czynności na tle fragmentów zabudowań dworskich lub pejzażu. Są to z dużą starannością odmalowani autentyczni ludzie z Pokucia, obecnie należącego do Ukrainy. Te wyjątkowe prace, będące malarskim zapisem, są też piękną kartą o charakterze etnograficznym, pokazującą chłopów i Żydów o różnym statusie majątkowym w charakterystycznych strojach. Prace akwarelowe wykonane przez Rodakowskiego po mistrzowsku, z psychologiczną wnikliwością, robią ogromne wrażenie na zwiedzających. „Album Pałahickie” można oglądać w filii Zespół Willowo-Ogrodowy przy ulicy Warszawskiej 35.