Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że podczas sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego uhonorowane zostały: dr Ewa Pawlak – dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta oraz Grażyna Tyranowska – wieloletnia wicedyrektor Muzeum Lubuskiego (obecnie pełnomocnik ds. koordynacji realizacji projektów inwestycyjnych i spraw administracyjnych).

▪️ dr Ewa Pawlak otrzymała Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej
Obecna dyrektor Muzeum Lubuskiego będąc jeszcze licealistką aktywnie działała w Polsko-Niemieckim Stowarzyszeniu Młodych Autorów nad Wartą, współorganizując warsztaty i wieczory poetyckie. W latach 2008-2010 pełniła funkcję kanclerza Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim. Z jej inicjatywy WSB powołała fundację Akademicki Salon Kulturalny. W 2011 roku dr Ewa Pawlak została powołana na stanowisko dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie pracowała do 2016 roku. Pod jej kierownictwem powstała pierwsza strategia rozwoju kultury dla Miasta Gorzowa. Dokument ten został wyróżniony spośród kilkuset polskich miast I miejscem w kategorii Kreator Kultury w konkursie Poloniada 2014.
Od 2017 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Pod kierownictwem dr Ewy Pawlak Muzeum Lubuskie zrealizowało wiele ważnych wystaw, m.in. „Wajda na nowo” Andrzeja Pągowskiego, zainicjowało działania integrujące środowisko muzealników z regionu (I Lubuski Kongres Muzeów), rozwinęło współpracę z partnerami ze świata nauki (Zakład Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego).

▪️ Grażyna Tyranowska otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego
Grażyna Tyranowska jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończyła także Studium Podyplomowe Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie muzealnictwa. Od początku kariery zawodowej była związana z gorzowskimi instytucjami i organizacjami kultury. W latach 1978-1990 pracowała w Gorzowskim Towarzystwie Kultury. Od ponad trzydziestu lat z wielkim zaangażowaniem i pasją pracuje w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Pracę rozpoczęła w 1990 roku na stanowisku starszej księgowej. Od 1 marca 1996 do 27 lutego 2023 pełniła funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Lubuskiego.
Jest współautorką publikacji „Willa” wydanej w 2011 roku, przybliżającej historię willi Schroedera oraz podsumowującej zakres prac remontowo-konserwatorskich wykonanych w latach 2006-2011, które przywróciły obiektom znajdującym się przy ul. Warszawskiej ich dawną świetność

fot. Barbara Kwiatkowska