pracownicy przy wazie po konserwacji

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o rozpoczęciu współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu — nowoczesną, wiodącą akademią artystyczną w Polsce, której jedną z dyscyplin jest konserwacja dzieł sztuki. Dnia 2 kwietnia 2019 roku zostało zawarte porozumienie między naszymi instytucjami. Dla muzeum oznacza to otwarcie dostępu do najnowocześniejszych technik konserwacji i rekonstrukcji zabytkowych przedmiotów, a w szczególności porcelany i szkła.
W ubiegły czwartek, 4 lipca br. Muzeum Lubuskie przekazało do konserwacji dwa dziewiętnastowieczne, cenne, porcelanowe obiekty:
— złoconą amforę z malowaną kompozycją kwiatową, z wiedeńskiej manufaktury porcelany, z pierwszej połowy XIX wieku,
— wazon z biskwitową dekoracją reliefową, z nieokreślonej francuskiej manufaktury porcelany, z pierwszej połowy XIX wieku.
Prace realizowane będą na Wydziale Ceramiki i Szkła, w pracowni Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła, pod nadzorem dr Marii Gąsior. Konserwacja obejmie: rekonstrukcję brakujących elementów, uzupełnienie ubytków i złocenia, scalenie kolorystyczne oraz sporządzenie pełnej dokumentacji konserwatorskiej.
Jesienią przyszłego roku mieszkańcy Gorzowa i nie tylko będą mieli okazję zobaczyć unikatowe wazy po konserwacji oraz uczestniczyć w sesji poświęconej historii porcelany i jej renowacji.