grafika promująca wystawę Wojciecha Plusta w Muzeum Grodu Santok

Przyglądam się z bliska najprostszym rzeczom. Starym belkom, rozwalonym murom, zniszczonym tynkom o bogatych fakturach i kolorach, zardzewiałym fragmentom metalu, staremu brukowi na drodze… Z pozoru mało interesujące widoki. Ale ta sytuacja pozwala mi skupić uwagę na rzeczywistości niemalże nieuchwytnej… Tajemnicy istnienia już nie oglądanego przedmiotu, ale innej rzeczywistości. Zaobserwowane kolory, kształty, światła i różne formy przestrzeni kierują moją wyobraźnię, i mam nadzieję, że widza także, na tajemniczy spektakl. Bo w pejzażu tzw. pięknym narzuca się nam jakaś oczywistość, gotowa interpretacja, pierwsza odsłona. Niejako zwalnia nas z zastanawiania się nad następnymi warstwami, odkrywanymi jakby przypadkiem.
Cała ta sytuacja stwarza spektakl nieoczywistości, nowego, otwartego świata, różnorakich zależności plastycznych i nie tylko…

Wojciech Plust

Muzeum Grodu Santok – filia Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Wodna 2a, Santok
luty – wrzesień 2022
Wernisaż: 18 lutego 2022 roku, godz. 17:00

Wojciech Plust
artysta malarz

Urodzony 10 czerwca 1958 roku w Poznaniu.
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1997 roku otworzył pierwszą w Gorzowie Wielkopolskim autorską galerię, którą następnie przekazał grupie plastyków działających przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Aktualnie jego pracownia znajduje się w Santoku, gdzie mieszka od lutego 2015 roku. Każdego roku jeździł na kilka plenerów malarskich (Polska, Słowacja, Włochy, Niemcy, Portugalia).
W latach 2017 oraz 2018 był pomysłodawcą i komisarzem pleneru w Santoku. W roku 2021 uczestniczył w trzeciej edycji tego pleneru.

Wojciech Plust o swoim malarstwie:

„Otóż, wszystko co nas otacza, może stać się inspiracją do obrazu: widok z okna, zdjęcie z podróży, widokówka, zdjęcie rodzinne, wycinek z gazety itp. Wszystko to można rozwinąć w pejzaż, w postać lub w dowolną, niczym nieograniczoną kompozycję… Myślę, że istotnym jest, by to co ma powstać na płótnie, było spójną kompozycją, to znaczy, aby wszystkie elementy obrazu stanowiły całość – jedność zbudowaną z wielości.
Kładę nacisk na malarski gest, ekspresję krępowaną pewnymi prawidłami plastycznymi. Zależy mi na malarskiej świeżości. Wszelkie niedopowiedzenia w obrazie mają potęgować jego działanie. Powstanie przestrzeni malarskiej ma być światem niezależnym od oglądanego obiektu. Malarski świat jest rzeczywistością docelową, rządzi się swoimi (moimi) prawami. Uważam, że tajemnica w obrazie jest jednym z najważniejszych składników wypowiedzi malarskiej”.

Profesor Zbigniew Romańczuk o Wojciechu Pluście:

„Zaskakująca jest świeżość tego malarstwa, napięcia barwne, klarowna dźwięczność kolorów: różowych, błękitnych, szafirowo-zielonych, purpurowych czy żółtych, budujących kompozycyjno-kolorystyczne i znaczeniowe relacje pomiędzy tematem a malarskim rozstrzygnięciem płótna. Zamierzona spontaniczność wyrażana gwałtownym gestem artysty…”

Wystawy indywidualne:

1992 – Dom Kultury w Opalenicy
1993 – Klub Myśli Twórczej „Lamus” w Gorzowie Wielkopolskim
1994 – Spichlerz – Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim
1995 – Galeria Promocji „Stilon” w Gorzowie Wielkopolskim
1997 – Biuro Wystaw Artystycznych w Gorzowie Wielkopolskim
1998 – Galeria „Relax” w Gorzowie Wielkopolskim
1999 – Muzeum Regionalne w Myśliborzu
– Biuro Wystaw Artystycznych w Gorzowie Wielkopolskim
2000 – Kościół Św. Piotra w Touques (Francja)