11 października o godz. 17:00 zapraszamy do Zespołu Willowo-Ogrodowego na wernisaż wystawy rysunków Romana Picińskiego „Piciński. Dawne domy… Dawne place…”.
Roman Piciński to znany i ceniony gorzowski malarz i grafik, który w swych pracach uwiecznia przede wszystkim przedwojenny Gorzów Wielkopolski (Landsberg an der Warthe). Jego prace powstają w oparciu o wnikliwą kwerendę dokumentacji architektonicznej zachowanej w archiwach. Na swoich rysunkach ukazuje wspaniałe widoki świetności gorzowskich ulic, z pięknymi fasadami kamienic, często nieistniejącej architektury Miasta. Jego działalność artystyczną mieszkańcy Gorzowa podziwiają od końca lat 70. XX wieku na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uczeń Jana Korcza do perfekcji opanował malarstwo pastelowe oraz technikę akwareli. Roman Piciński jest nie tylko artystą, ale również regionalistą i miłośnikiem historii miasta Gorzowa Wielkopolskiego. W latach 2003-2013 pracował w Muzeum Lubuskim. W tym czasie był aranżatorem i kreatorem koncepcji plastycznych kilkudziesięciu wystaw i publikacji poświęconych historii, sztuce, archeologii i etnografii.
Wydarzenie kulturalne „Piciński. Dawne domy… Dawne place…” to projekt obejmujący organizację ekspozycji muzealnej (o tym samym tytule), na której zaprezentowanych zostanie 89 prac autorstwa Romana Picińskiego, wykonanych w technice rysunku tuszem lawowanym i pastelami. Prezentowane rysunki powstały w latach 1996-2004. Artysta uwiecznił w nich gorzowskie kamienice powstałe na przełomie XIX i XX wieku. Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający 86 rysunków, które wzbogacono opracowaniami popularnonaukowymi poświęconymi autorowi, historii miasta, architekturze i ochronie zabytków oraz teka „Piciński. Kreśląc przyszłość…” wydana w partnerstwie z Nadwarciańskim Towarzystwem Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego. Dodatkowo planowane są dwa spotkania autorskie z artystą.
Grafika: Pierzeja wschodnia nieistniejącego placu Parad (Paradeplatz). Pierwszoplanowy budynek to pochodzący z 1874 r. dom sędziego Franza Glogaua, autorstwa budowniczych Augusta Kosidowskiego oraz Carla Enderleina. Wymiary w świetle passe-partout: 36,8 × 56,8 cm; 2016 r.
Druk katalogu i teki sfinansowany jest ze środków pochodzących z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim oraz Nadwarciańskiego Towarzystwa Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego.