Najważniejsza polska nagroda w dziedzinie honorowania za dbałość o spuściznę ludową trafiła do Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta!

Z wielką radością informujemy, że nasze Muzeum zostało laureatem 49. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nagrody są przyznawane artystom tworzącym w dziedzinach muzyki i tańca, sztuk plastycznych, rękodzieła i pisarstwa ludowego. Wyróżnienia otrzymają także etnografowie i folkloryści oraz organizacje dokumentujące i upowszechniające kulturę tradycyjną. Uroczysta gala odbędzie się we wrześniu na Zamku Królewskim w Warszawie.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta zostało docenione w kategorii dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej. Kapituła doceniła współorganizację Ogólnopolskich Konkursów Pisanek im. Michała Kowalskiego oraz działalność w czterech filiach w zakresie gromadzenia zbiorów i upowszechniania dziedzictwa kulturowego.