grafika promująca Noc Muzeów 2022

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na Noc Muzeów 2022 , która odbędzie się w sobotę, 14 maja 2022 roku od godz. 18:00 do 23:00 w filiach: Zespół Willowo-Ogrodowy przy ul. Warszawskiej 35w Gorzowie Wielkopolskim, Spichlerz przy ul. Fabrycznej 1-3 w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Grodu Santok przy ul. Wodnej 2a w Santoku.

PROGRAM

Zespół Willowo-Ogrodowy
18:00 – otwarcie wystawy ubiorów unikatowych autorstwa Natalii Ślizowskiej „Welcome, Dubai! Greetings from Lubuskie!”
18:15-22:00 – koncert kameralny zespołu Sonata, projekcja materiałów audiowizualnych z pokazów Natalii Ślizowskiej
18:15-23:00 – maraton filmowy „A jednak działa!”
19:00-22:00 – zwiedzanie muzealnych ekspozycji z historykiem sztuki, Krzysztofem Jędrzejczakiem
20:00 i 21:00 – spotkania z Julią Medyńską, autorką wystawy malarstwa „Aurora”

Spichlerz
18:00-22:00 – gra Nocny Tropiciel Muzealny
18:00-23:00 – bezpłatne zwiedzanie wystawy plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”
19:00 – otwarcie wystawy fotografii Wacława Wantucha „Platinum”, spotkanie z artystą
19:00-20:30 – zajęcia plastyczne dla dzieci w Kąciku Malucha
21:00-23:00 – maraton filmowy „A jednak działa!” oraz „Muzeum utracone”

Muzeum Grodu Santok
18:00-23:00 – zwiedzanie wystaw stałych oraz wystawy malarstwa Wojciecha Plusta „Bliżej oka – Santok”

…a także wiele innych atrakcji i niespodzianek. Do zobaczenia w muzeum!

Zespół Willowo-Ogrodowy

WYSTAWA MALARSTWA JULII MEDYŃSKIEJ „AURORA”
Julia Medyńska, urodzona w 1981 roku w Gdańsku. Malarka i aktorka. W 1985 roku, wraz z rodziną, jako mała dziewczynka, uciekła do Berlina Zachodniego. Dzięki różnym artystycznym aktywnościom ujście emocji znajdowała najczęściej w sztuce. Po ukończeniu szkoły średniej i maturze wyjechała do Nowego Jorku, aby w Lee Strasberg Theatre oraz The Neighborhood Playhouse studiować aktorstwo. Występowała na OFF-Broadway w Manhattan Ensemble Theatre. Wkrótce potem ruch, pozy i gesty wprowadziła w ramy swoich przedstawień malarskich. W 2009 roku podjęła studia sztuk wizualnych w Columbia University, zdobywając tytuł magistra. Za swoje obrazy otrzymała nagrody i wyróżnienia. Została dwukrotną stypendystką fundacji Elizabeth Greenshields. Po ostatnich wystawach w Londynie (School Gallery), Warszawie (Galeria Art) i Kopenhadze (Pilipczuk Gallery) obecnie przygotowuje wystawy w Norymberdze (Krakauer Haus, marzec 2022), Warszawie (artinfo, wrzesień 2022) i Santa Cruz naTeneryfie (Galeria ATC, wrzesień 2022).

Zespół Willowo-Ogrodowy

WYSTAWA UBIORÓW UNIKATOWYCH NATALII ŚLIZOWSKIEJ „WELCOME, DUBAI! GREETINGS FROM LUBUSKIE!”
Natalia Ślizowska, projektantka z pasji i wykształcenia. Pierwsze ubiory realizowała w Liceum Plastycznym. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, Politechnice Łódzkiej i Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Podczas studiów zdobyła doświadczenie w projektowaniu ubioru konfekcyjnego, unikatowego, scenicznego, specjalnego, kostiumu, a także projektowania obuwia, biżuterii, toreb i wyrobów galanterii skórzanej. Szerszej publiczności znana z reality show „Project Runway Poland”. Jej największą miłością jest ubiór unikatowy. Uwielbia także realizować spektakularne pokazy swoich kolekcji w otaczającej przestrzeni z łączeniem różnych środków artystycznych, takich jak muzyka na żywo, projekcje filmowe, gra świateł… Jej atelier mieści się w samym sercu miasta Gorzowa Wielkopolskiego (zachodnia część Polski). Każdego dnia powstają tutaj ubiory codzienne, suknie na wyjątkowe okazje, niepowtarzalne torby i inne akcesoria, a także warsztaty kreatywne dla dzieci. Pracuje z mężem Rafałem, który jest kaletnikiem, tworzącym pod nazwą marki Pan Kaletnik. W ich studiu zawsze można spotkać maskotkę marki – Labrusię.

Spichlerz

WYSTAWA FOTOGRAFII WACŁAWA WANTUCHA „PLATINUM”
Wacław Wantuch to postać legendarna. Najbardziej rozpoznawalny współczesny polski fotograf „skończonego piękna”, czyli kobiecego aktu. Gospodarz słynnych, także za granicą, elitarnych warsztatów, które prowadzi w swojej pracowni w maleńkiej, podkrakowskiej wsi. Autor ponad siedemdziesięciu wystaw i trzech albumowych bestsellerów, stanowiących kanon czarno-białego aktu polskiego w XXI wieku. Znany przede wszystkim z poszukiwań geometrycznych i abstrakcyjnych kobiecych form, uzyskiwanych poprzez współpracę z bardzo wysportowanymi modelkami oraz mistrzowskie opanowanie światła.

Muzeum Grodu Santok

WYSTAWA MALARSTWA WOJCIECHA PLUSTA „BLIŻEJ OKA – SANTOK”
Wojciech Plust, artysta malarz. Urodzony 10 czerwca 1958 roku w Poznaniu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1997 roku otworzył pierwszą w Gorzowie Wielkopolskim autorską galerię, którą następnie przekazał grupie plastyków działających przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Aktualnie jego pracownia znajduje się w Santoku, gdzie mieszka od lutego 2015 roku. Każdego roku jeździł na kilka plenerów malarskich (Polska, Słowacja, Włochy, Niemcy, Portugalia). W latach 2017 oraz 2018 był pomysłodawcą i komisarzem pleneru w Santoku. W roku 2021 uczestniczył w trzeciej edycji tego plener