Czy pamiętacie jeszcze, jak odtworzyć kasetę magnetofonową albo stworzyć dokument na maszynie do pisania? A może nigdy dotąd nie zetknęliście się z takimi rzeczami i chcielibyście rozwikłać znaczenie ich tajemniczo brzmiących nazw? Nowy cykl filmowy Muzeum Lubuskiego przybliży Wam sposób działania przedmiotów, które – zanim stały się zabytkami – służyły ludziom w życiu codziennym!
„A jednak działa!” – ciśnie się na usta po uruchomieniu niemal stuletniego gramofonu walizkowego, z którego słychać dźwięki przedwojennej melodii, uwiecznione na płycie szelakowej. Ten i inne zabytki, zgromadzone w magazynach muzealnych, zostaną wydobyte na światło dzienne i przedstawione przez pomysłodawców filmowego cyklu, dyrektor Ewę Pawlak oraz kustosza Jana Zalewskiego. Razem z charyzmatycznym duetem przeniesiemy się w czasie i przekonamy się, że muzealia żyją!
Kolejne odcinki cyklu ukazywać się będą na naszym kanale YouTube (https://youtu.be/lUYnkeq_cBI) w poniedziałki – na miły początek każdego pracowitego tygodnia. Premierowo i wyjątkowo zapraszamy Państwa w najbliższą sobotę do poznania tajników radiomagnetofonu EMILIA z 1985 roku. Czy można sobie wyobrazić lepszy sposób na świętowanie przypadającego 13 lutego Światowego Dnia Radia?
Koniecznie napiszcie nam, jakie przedmioty Was zabierają w sentymentalną podróż w czasie! A może w domowych zakamarkach macie jeszcze rzeczy, które z powodzeniem mogłyby być określane mianem muzealnego eksponatu? Najciekawsze komentarze zostaną nagrodzone. Zapraszamy do zabawy!