Program tegorocznych, jubileuszowych obchodów:
10.00 — złożenie kwiatów na cmentarzu komunalnym
12.00 — oficjalne uroczystości na placu Grunwaldzkim z uderzeniem w Dzwon Pokoju
16.00 — spotkanie i promocja wydawnictw oraz wernisaż wystawy z okazji 25-lecia Dnia Pamięci i Pojednania (w tym publikacji „Dzień Pamięci i Pojednania. Jubileusz 25 lat obchodów”, której wydawcą jest Muzeum Lubuskie) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej
18.00 — autorskie slajdowisko regionalisty Roberta Piotrowskiego w MCK przy ul. Drzymały
19.00 — koncert kameralny „Tańce nieoczywiste” w Filharmonii Gorzowskiej
„Przez całe lata, począwszy od 1946 roku, 30 stycznia obchodzono uroczyście przy dźwiękach wojskowych werbli jako dzień „powrotu Gorzowa do macierzy”. Warto zauważyć, iż 30 stycznia 1945 roku miasto zostało wprawdzie zajęte przez wojska radzieckie, jednak polska administracja powstała dopiero w dwa miesiące później (28 marca). Pełną suwerenność w mieście polskie władze uzyskały jeszcze później, bo dopiero w sierpniu 1945 roku. (…)
Data 30 stycznia jest dla dawnych i obecnych mieszkańców bardzo ważna. W tym dniu od 1995 roku obchodzimy Dzień Pamięci i Pojednania. To święto miasta, jego dawnych i obecnych mieszkańców. Tego dnia w 1945 roku rozpoczął się nowy rozdział w jego dziejach. To szczególny czas, kiedy nie tylko pamiętamy o wspólnej historii i dziedzictwie niemiecko-polskim naszego miasta, ale również, a może przede wszystkim, o pojednaniu — pomimo tragicznych doświadczeń (pamiętać należy, że w wyniku działań wojennych, a następnie powojennych zmian granic państw nie tylko Polacy stracili swoje rodzinne domy, ale również Niemcy)” (za: A. Dębska, „Dzień Pamięci i Pojednania — rys historyczny” [w:] „Dzień Pamięci i Pojednania. Jubileusz 25 lat obchodów”, red. A. Dębska, Gorzów Wielkopolski 2020).