Zapraszamy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia są „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Muzeum Lubuskie przygotowało cykl bezpłatnych wydarzeń, które odbędą się w Spichlerzu, Zespole Willowo-Ogrodowym, Zagrodzie Młyńskiej w Bogdańcu oraz w przestrzeni miejskiej.
GRA TERENOWA „WILLE LANDSBERSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW”
Termin: 7, 8, 14, 15 września w godz. 10:00-18:00
Miejsce: Spichlerz (ul. Fabryczna 1-3) i miasto Gorzów Wielkopolski
Gra terenowa skierowana jest do całych rodzin. Wasza podróż rozpoczyna się w Spichlerzu (ul. Fabryczna 1-3), skąd pobieracie karty pracy z planem gry. Podążając wyznaczoną trasą odkryjecie osiem wyjątkowych willi. Odwiedzicie między innymi eklektyczny pałacyk Hermanna Pauckscha, secesyjną rezydencję Hansa Lehmanna oraz wiele innych zabytkowych budowli, które kryją w sobie fascynujące historie dawnych fabrykantów i kupców. Podczas tej wędrówki przez przeszłość Gorzowa, będziecie mieli okazję poznać różnorodne style architektoniczne i dowiedzieć się, jak zmieniały się funkcje tych budynków na przestrzeni lat.
Czeka na Was również wiele ciekawych zadań i zagadek do rozwiązania, które sprawią, że zwiedzanie stanie się jeszcze bardziej ekscytujące. Gra ma charakter plenerowy, co oznacza, że uczestnictwo w niej nie wiąże się z wchodzeniem do wnętrza budynków.
Gra terenowa „Wille Landsberskich Przedsiębiorców” została dofinansowana z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII TOMASZA GUDZOWATEGO „PROOF”
Termin: 13 września w godz. 17:00
Miejsce: Spichlerz, ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wlkp.
Wystawa zdjęć Tomasza Gudzowatego. „Proof” może zaskoczyć miłośników fotografii. Artysta zaprasza do archiwum i odsłania kulisy swojego warsztatu prezentując odbitki próbne, czyli „proof”.
Tomasz Gudzowaty jest dokumentalistą i portrecistą, znanym z osiągnięć na polu fotografii przyrodniczej, sportowej i społecznej. Jego prace były publikowane w licznych magazynach i gazetach, takich jak „The Guardian”, „National Geographic” i „Vogue Italia”. Jest laureatem wielu nagród, w tym World Press Photo.
W Spichlerzu prezentowane będą natychmiastowe odbitki pozytywowe wykorzystywane na planie zdjęciowym do szybkiej kontroli ujęcia.
Kuratorem wystawy jest Piotr Piotrowski. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.
W TYGLU POEZJI – POEZJA STANISŁAWY PLEWIŃSKIEJ
Termin: 13 września w godz. 17:00
Miejsce: Zagroda Młyńska, ul. Leśna 37, Bogdaniec
Zapraszamy do Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu na Wieczór poezji z motywem przewodnim twórczości lokalnej poetki Stanisławy Plewińskiej z Glinika (tematyka ludowa).
Stanisława Plewińska (1925-2017) była twórczynią ludową, poetką, malarką i Seniorką Dziedzictwa Kulturowego Regionu. Po wojnie osiedliła się w Deszcznie. W 1950 roku, po rodzinnej tragedii, napisała pierwszy wiersz „Żywy wieniec”, poświęcony matce. Jej twórczość publikowana była w licznych czasopismach i antologiach, a także tłumaczona na język niemiecki. Poezja odzwierciedlała jej doświadczenia życiowe, prostą, chłopską wrażliwość i umiłowanie tradycji ludowej oraz religijnych wartości.
WYKŁAD: DLACZEGO W KOŚCIELE W SANTOKU ZNAJDUJĄ SIĘ RELIKWIE ŚW. OTTONA?
Termin: 14 września w godz. 12:00
Miejsce: Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.
W roku jubileuszowej misji chrystianizacyjnej Ottona z Bambergu, podejmujemy próbę odpowiedzi w jakich okolicznościach do filialnego kościoła w Santoku trafiły relikty Wielkiego Średniowiecznego Misjonarza.
Wykład „Dlaczego w kościele w Santoku pw. św. Józefa znajdują się relikwie Świętego Ottona? 900 lat misji chrystianizacyjnej na Pomorze” wygłosi dr Małgorzata Pytlak, kierownik Muzeum Grodu Santok. Podczas wystąpienia zostanie przedstawiona sylwetka Ottona z Bambergu, przebieg misji z lat 1124 i 1125, rola Santoka w XII w. oraz okoliczności pozyskania relikwii.
BEZPŁATNE ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Termin: 7 i 8 września, godz. 10:00 i 13:00
Miejsce: Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.
Zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania Zespołu Willowo-Ogrodowego z przewodnikiem.
BEZPŁATNY WSTĘP
Bezpłatny wstęp do wszystkich filii Muzeum Lubuskiego od 7 do 15 września.
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.