W tym roku mija 70 lat od otwarcia Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi, zwanej też Arsenałem. Z tej okazji Muzeum Lubuskie przygotowuje szereg wydarzeń nawiązujących do historycznej ekspozycji z lipca 1955 roku. Pierwszym z nich było otwarcie wystawy czasowej w Muzeum Grodu Santok Arsenał 1955. Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi. Reminiscencja.
Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji. W niedzielę, 𝟏𝟔 𝐥𝐮𝐭𝐞𝐠𝐨 o godz. 𝟏𝟎:𝟑𝟎, 𝟏𝟐:𝟎𝟎, 𝟏𝟑:𝟑𝟎 i 𝟏𝟓:𝟎𝟎 w Muzeum Grodu Santok (ul. Wodna 2a, Santok) do Państwa dyspozycji będzie kuratorka wystawy – Agnieszka Jacyno, która postara się nie tylko oprowadzić po wystawie, ale również odpowiedzieć na pytania dotyczące Arsenału.
Ideą naszej wystawy jest przywołanie „ducha” Arsenału z 1955 roku i dołączenie do zawartego w haśle wystawy sprzeciwu. Na ekspozycji będzie można obejrzeć dzieła malarek i malarzy z Kręgu Arsenału. Są wśród nich obrazy „podszyte” traumą, przypominające tragedię wojny i Holokaustu. Są i takie, które ukazują pejzaże oraz interesujące odwołania do materii, przekształconej wrażliwością i wyobraźnią plastyczną. Każdy z obrazów stanowi przykład malarstwa pełnego indywidualizmu oraz niezwykłej ekspresji twórczej artystów.
W Spichlerzu, filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, znajduje się bogaty zbiór prac twórców związanych z Arsenałem. Na wystawie stałej Krąg Arsenału 1955 eksponowanych jest obecnie około 200 dzieł z tej kolekcji.