Grafika promująca Gorzowskie Konwersatoria Muzealne

W tym roku mija 70 lat od otwarcia Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”, zwanej też „Arsenałem”. Z tej okazji Muzeum Lubuskie przygotowuje szereg wydarzeń nawiązujących do historycznej ekspozycji z lipca 1955 roku. Wystawie stanowiącej przełomowe wydarzenie dla polskiej sztuki po II wojnie światowej poświęcone będą marcowe Gorzowskie Konwersatoria Muzealne.

W środę, 12 marca o godz. 17:00 Agnieszka Jacyno, kuratorka wystawy z Muzeum Grodu Santok, postara się przybliżyć działalność artystów, którzy 70 lat temu zaprezentowali na wystawie sztukę sprzeciwiającą się obowiązującemu wówczas socrealizmowi.

Uwaga! Konwersatoria odbędą się w SPICHLERZU, a nie jak zazwyczaj w Zespole Willowo-Ogrodowym.

Po wykładzie zapraszamy na wspólne zwiedzanie ekspozycji „Krąg Arsenału 1955”. W Spichlerzu – filii Muzeum Lubuskiego eksponowanych jest obecnie ok. 200 dzieł artystów związanych z Arsenałem, m.in. Marka Oberländera, Izaaka Celnikiera, Jana Dziędziory, Andrzeja Wróblewskiego czy Bartłomieja Kurki. Są wśród nich obrazy „podszyte” traumą, przypominające tragedię wojny i Holokaustu. Są i takie, które ukazują pejzaże oraz interesujące odwołania do materii, przekształconej wrażliwością i wyobraźnią plastyczną. Każdy z obrazów stanowi przykład malarstwa pełnego indywidualizmu oraz niezwykłej ekspresji twórczej artystów.

——————————–

12 marca 2025 (środa)
godz. 17:00
Spichlerz, ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wielkopolski
Udział bezpłatny

——————————–

Gorzowskie Konwersatoria Muzealne to cykl spotkań organizowany przez Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim od 2009 roku.
Prelegentami tematów dotyczących archeologii, etnografii, historii, numizmatyki i sztuki są muzealnicy oraz zaproszeni historycy, konserwatorzy dzieł sztuki i regionaliści. Celem konwersatoriów jest rozszerzenie wiedzy o historii i kulturze naszego miasta oraz regionu.