To największa prezentacja zespołu obejmującego wyroby cynowe z okresu od XVII do XX wieku, pochodzące z warsztatów polskich i zachodnioeuropejskich. W zbiorze zawierającym sprzęty kultowe, będące wyposażeniem kościołów, jak również związane z obrzędami cechowymi, oraz naczynia domowego użytku znajdują się także obiekty wykonane przez konwisarzy landsberskich.


KONWISARSTWO


SKARBCZYK
Część kolekcji numizmatycznej prezentującej skarby średniowieczne (XV wiek). Cenne znaleziska monet pochodzące z Gorzowa i ziem nad dolną Wartą i Notecią dokumentują rynek pieniężny średniowiecznej Nowej Monarchii.


SALA PORTRETOWA
Galeria portretów epitafijnych duchownych ewangelickich (proboszczów, diakonów Parafii Mariackiej oraz inspektorów gorzowskiego okręgu kościelnego) stanowi dużą rzadkość w zbiorach muzealnych na terenie Polski i jest niezmiernie ciekawym przykładem tego rodzaju malarstwa cechowego pochodzącego z XVII i XVIII wieku.


SIEŃ HERBOWA
W loggii z przeszklonymi arkadami prezentowane są herby przedstawicieli rodów nowomarchijskich wykonane w różnych materiałach i technikach.


DAWNA SZTUKA ZDOBNICZA
To różnorodny i interesujący zbiór wyrobów rzemiosła artystycznego z XVII-XX wieku, obejmujący złotnictwo, szkło, porcelanę oraz meble. Pokazane zostały najróżnorodniejsze techniki zdobnicze i motywy, jakie stosowano przy dekoracji przedmiotów mających walory artystyczne.


GALERIA RZEŹBY EUROPEJSKIEJ
Obejmuje wybrane rzeźby od XVII do XX wieku, wykonane przede wszystkim w marmurze, alabastrze i brązie, które zostały zaprezentowane w architektonicznym układzie przestrzennym willi.


WNĘTRZA W STYLU BIEDERMEIER
W parterowych salach eklektycznej willi znajduje się szereg zrekonstruowanych biedermeierowskich wnętrz mieszkalnych, które były charakterystyczne w latach 1815-1848. Wyposażenie dostosowane do funkcji salonu, gabinetu i sypialni stanowią głównie meble będące w przeszłości w posiadaniu mieszczaństwa i szlachty nowomarchijskiej.


HENRYK RODAKOWSKI „ALBUM PAŁAHICKIE”
To kameralna wystawa ukazująca tekę jedenastu akwarel namalowanych w latach 1867-1868 przez polskiego artystę o sławie europejskiej.


SALA MALARSTWA POLSKIEGO
Eksponowane malarstwo pokazuje dzieła w różnych stylach i o rozmaitej tematyce, występujące od drugiej połowy XVIII wieku do lat 40. XX wieku.

CIVITAS, URBANISTYKA I ATRYBUTY MIASTA
Wystawa prezentuje m.in. model Spichlerza wraz z opisem pierwotnego wykorzystania budynku, makietę miasta z pierwszej połowy XVII wieku, pozostałości gotyckiego ratusza wydobyte podczas prac archeologicznych na Starym Rynku, a także informacje o założeniu miasta i kościoła parafialnego.


WIEK PARY I ELEKTRYCZNOŚCI
Wystawa ukazująca rozwój XIX-wiecznego przemysłu na podstawie Landsberga an the Warthe (dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego) – prezentowane są tutaj informacje na temat fabrykantów, żeglugi, gazowni, tramwajów czy kolei.


WOJNY I KLĘSKI ŻYWIOŁOWE W DZIEJACH GORZOWA
Wystawa pokazuje działania zbrojne, które miały miejsce na terenie dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego oraz pochodzące stąd eksponaty: bomby, pistolety, szable, repliki uzbrojenia, groty od bełtów, oszczepu czy spisy, datowane na XV wiek.


ŻYCIE CODZIENNE W DAWNYM GORZOWIE NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU
Wystawa prezentuje nasze miasto na przełomie wieków, pokazuje jak ówcześnie ono wyglądało, jakimi przedmiotami otaczali się ludzie, jakie było ich życie codzienne.


TRUDNE POCZĄTKI POLSKIEGO GORZOWA
Ekspozycja prezentuje korzenie i procesy zmian zachodzących w mieście w pierwszym powojennym pionierskim okresie, ukazuje zaangażowanie, pasję, pracę i działalność na rzecz odbudowy i rozwoju miasta pierwszych polskich osadników przybyłych do Landsberga (obecnie Gorzowa Wielkopolskiego) w 1945 roku.


KRĄG ARSENAŁU 1955
To największa część zbiorów polskiego malarstwa współczesnego w naszym Muzeum. Nazwa kolekcji nawiązuje do słynnej Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale z 1955 roku, która odbywała się pod hasłem „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi”, a głównym jej założeniem było odnowienie humanistycznych treści sztuki polskiej. Artyści z „Kręgu Arsenału” zaprezentowali na wystawie sztukę sprzeciwiającą się obowiązującemu wówczas socrealizmowi. Imponujący zbiór malarstwa, rysunku i grafiki stanowi jedną z najwartościowszych kolekcji polskiej sztuki powojennej.


ANNA SZYMANEK
Anna Szymanek studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki. W Gorzowie Wielkopolskim mieszka od 1979 roku. Od 1964 roku uczestniczy w konkursach, wystawach i plenerach organizowanych w kraju, za granicą, a przede wszystkim w województwie lubuskim. Do połowy lat 80. podstawową dziedziną jej wypowiedzi artystycznej była ceramika, ale ze względów zdrowotnych musiała z niej zrezygnować. Obecnie wypowiada się głównie w rysunku i w malarstwie pastelami. Zdobywała nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych. Dwukrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Anna Szymanek zorganizowała sto interdyscyplinarnych plenerów artystycznych z udziałem plastyków z Polski i zagranicy. Była inicjatorem i kustoszem wystaw w Galerii Sztuki „Pod Pocztową Trąbką”. W 2017 roku została odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis. Spytana, czy ma swój styl tworzenia, mówi: „Ja nie pracuję nad własnym stylem. On wynika ze mnie. To jest nieuchwytna rzecz. To jest coś, co tkwi i coś, co wychodzi. Coś, co zostaje na przedmiocie”.



ZAGRODA
W sadzie na terenie Zagrody stoi pasieka z zabytkowych uli kłodowych i zrekonstruowany piec chlebowy, przy którym we współpracy z piekarnią w Bogdańcu regularnie prowadzone są warsztaty wypieku chleba. Na wyspie młyńskiej przy budynku Muzeum przygotowano miejsce wypoczynku dla odwiedzających.


MŁYN
Trójkondygnacyjny budynek młyński o konstrukcji szkieletowej (szachulcowej) wzniesiony w 1826 roku w miejsce istniejącego wcześniej obiektu. W części młyńskiej zachowało się oryginalne wyposażenie młyna. Budynek został przystosowany do celów wystawienniczych. Niestety od 1 stycznia 2012 roku ze względu na zły stan techniczny części obiektu zwiedzającym udostępnione są wyłącznie pomieszczenia mieszkania młynarza.


BUDYNEK GOSPODARCZY
Dwukondygnacyjny budynek gospodarczy pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Mieści się w nim ekspozycja maszyn i narzędzi rolniczych pozostawionych na tych terenach przez ludność niemiecką i przywiezionych przez polskich osadników.


WOZOWNIA
W dawnej szkieletowej wozowni, zrekonstruowanej w 1988 roku pod kierunkiem dra Wojciecha Sadowskiego, można zobaczyć trzy ekspozycje – kuźnię, maglarnię oraz wystawę „Z nadwarciańskiej pasieki”. Pokazuje ona sprzęt pasieczny, spośród którego na szczególną uwagę zasługuje ul typu wielkopolskiego pochodzący z lat 30. XX wieku z Gostkowic, gm. Bogdaniec, oraz pułapka na matkę-pszczołę z lat 30. XX wieku z Santocka, gm. Kłodawa.

DZIEJE GRODU W SANTOKU
Wystawa archeologiczna oparta na znaleziskach pozyskanych z badań powojennych, ale poszerzona o dostępny zbiór zabytków poniemieckich. Zbudowana z segmentów tematycznych. Muzeum Grodu Santok znajduje się tuż przy przeprawie promowej. W okresie wiosenno-letnim można zwiedzanie połączyć z przeprawą na grodzisko.


SANTOK W BADANIACH ARCHEOLOGICZNYCH 2007–2011
Prezentacja najnowszych wyników badań archeologicznych na grodzisku w Santoku w formie fotorelacji, której towarzyszy pokaz najciekawszych zabytków.


BADANIA ARCHEOLOGICZNE NA GRODZISKU W GLINIKU 2011
Mini wystawa obrazująca prace archeologiczne na grodzisku w Gliniku.



IZBA PAMIĘCI WŁODZIMIERZA KORSAKA
Izba mieści się przy siedzibie Nadleśnictwa Kłodawa, w zabytkowym budynku dawnej powozowni. Znajduje się tutaj przygotowana przez Muzeum Lubuskie stała ekspozycja poświęcona życiu i twórczości Włodzimierza Korsaka – przyrodnika, fotografika, malarza, rysownika, pisarza, myśliwego, pioniera miasta Gorzowa – człowieka, który całe swoje życie poświęcił polskiej przyrodzie.