To największa prezentacja zespołu obejmującego wyroby cynowe z okresu od XVII do XX wieku, pochodzące z warsztatów polskich i zachodnioeuropejskich. W zbiorze zawierającym sprzęty kultowe, będące wyposażeniem kościołów, jak również związane z obrzędami cechowymi, oraz naczynia domowego użytku znajdują się także obiekty wykonane przez konwisarzy landsberskich.


KONWISARSTWO


SKARBCZYK
Część kolekcji numizmatycznej prezentującej skarby średniowieczne (XV wiek). Cenne znaleziska monet pochodzące z Gorzowa i ziem nad dolną Wartą i Notecią dokumentują rynek pieniężny średniowiecznej Nowej Monarchii.


SALA PORTRETOWA
Galeria portretów epitafijnych duchownych ewangelickich (proboszczów, diakonów Parafii Mariackiej oraz inspektorów gorzowskiego okręgu kościelnego) stanowi dużą rzadkość w zbiorach muzealnych na terenie Polski i jest niezmiernie ciekawym przykładem tego rodzaju malarstwa cechowego pochodzącego z XVII i XVIII wieku.


SIEŃ HERBOWA
W loggii z przeszklonymi arkadami prezentowane są herby przedstawicieli rodów nowomarchijskich wykonane w różnych materiałach i technikach.


SZTUKA FRANCUSKA XVIII i XIX WIEKU. PORCELANA,MINIATURY I OBRAZY Z KOLEKCJI CARLI MÜLLER
Wystawa przypomina sylwetkę Carli Müller – człowieka wielkiego serca, przyjaciela Muzeum Lubuskiego, miłośniczki sztuki i kolekcjonerki – i pokazuje zgromadzony przez nią niezwykły zbiór złożony z zabytków sztuki francuskiej, obejmujący około pięćdziesięciu obiektów.


DAWNA SZTUKA ZDOBNICZA
To różnorodny i interesujący zbiór wyrobów rzemiosła artystycznego z XVII-XX wieku, obejmujący złotnictwo, szkło, porcelanę oraz meble. Pokazane zostały najróżnorodniejsze techniki zdobnicze i motywy, jakie stosowano przy dekoracji przedmiotów mających walory artystyczne.


GALERIA RZEŹBY EUROPEJSKIEJ
Obejmuje wybrane rzeźby od XVII do XX wieku, wykonane przede wszystkim w marmurze, alabastrze i brązie, które zostały zaprezentowane w architektonicznym układzie przestrzennym willi.


WNĘTRZA W STYLU BIEDERMEIER
W parterowych salach eklektycznej willi znajduje się szereg zrekonstruowanych biedermeierowskich wnętrz mieszkalnych, które były charakterystyczne w latach 1815-1848. Wyposażenie dostosowane do funkcji salonu, gabinetu i sypialni stanowią głównie meble będące w przeszłości w posiadaniu mieszczaństwa i szlachty nowomarchijskiej.


HENRYK RODAKOWSKI „ALBUM PAŁAHICKIE”
To kameralna wystawa ukazująca tekę jedenastu akwarel namalowanych w latach 1867-1868 przez polskiego artystę o sławie europejskiej.


SALA MALARSTWA POLSKIEGO
Eksponowane malarstwo pokazuje dzieła w różnych stylach i o rozmaitej tematyce, występujące od drugiej połowy XVIII wieku do lat 40. XX wieku.

CIVITAS, URBANISTYKA I ATRYBUTY MIASTA
Wystawa prezentuje m.in. model Spichlerza wraz z opisem pierwotnego wykorzystania budynku, makietę miasta z pierwszej połowy XVII wieku, pozostałości gotyckiego ratusza wydobyte podczas prac archeologicznych na Starym Rynku, a także informacje o założeniu miasta i kościoła parafialnego.


WIEK PARY I ELEKTRYCZNOŚCI
Wystawa ukazująca rozwój XIX-wiecznego przemysłu na podstawie Landsberga an the Warthe (dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego) – prezentowane są tutaj informacje na temat fabrykantów, żeglugi, gazowni, tramwajów czy kolei.


WOJNY I KLĘSKI ŻYWIOŁOWE W DZIEJACH GORZOWA
Wystawa pokazuje działania zbrojne, które miały miejsce na terenie dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego oraz pochodzące stąd eksponaty: bomby, pistolety, szable, repliki uzbrojenia, groty od bełtów, oszczepu czy spisy, datowane na XV wiek.


ŻYCIE CODZIENNE W DAWNYM GORZOWIE NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU
Wystawa prezentuje nasze miasto na przełomie wieków, pokazuje jak ówcześnie ono wyglądało, jakimi przedmiotami otaczali się ludzie, jakie było ich życie codzienne.


TRUDNE POCZĄTKI POLSKIEGO GORZOWA
Ekspozycja prezentuje korzenie i procesy zmian zachodzących w mieście w pierwszym powojennym pionierskim okresie, ukazuje zaangażowanie, pasję, pracę i działalność na rzecz odbudowy i rozwoju miasta pierwszych polskich osadników przybyłych do Landsberga (obecnie Gorzowa Wielkopolskiego) w 1945 roku.


KRĄG ARSENAŁU 1955
To największa część zbiorów polskiego malarstwa współczesnego w naszym Muzeum. Nazwa kolekcji nawiązuje do słynnej Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale z 1955 roku, która odbywała się pod hasłem „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi”, a głównym jej założeniem było odnowienie humanistycznych treści sztuki polskiej. Artyści z „Kręgu Arsenału” zaprezentowali na wystawie sztukę sprzeciwiającą się obowiązującemu wówczas socrealizmowi. Imponujący zbiór malarstwa, rysunku i grafiki stanowi jedną z najwartościowszych kolekcji polskiej sztuki powojennej.


ANNA SZYMANEK
Anna Szymanek studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki. W Gorzowie Wielkopolskim mieszka od 1979 roku. Od 1964 roku uczestniczy w konkursach, wystawach i plenerach organizowanych w kraju, za granicą, a przede wszystkim w województwie lubuskim. Do połowy lat 80. podstawową dziedziną jej wypowiedzi artystycznej była ceramika, ale ze względów zdrowotnych musiała z niej zrezygnować. Obecnie wypowiada się głównie w rysunku i w malarstwie pastelami. Zdobywała nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych. Dwukrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Anna Szymanek zorganizowała sto interdyscyplinarnych plenerów artystycznych z udziałem plastyków z Polski i zagranicy. Była inicjatorem i kustoszem wystaw w Galerii Sztuki „Pod Pocztową Trąbką”. W 2017 roku została odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis. Spytana, czy ma swój styl tworzenia, mówi: „Ja nie pracuję nad własnym stylem. On wynika ze mnie. To jest nieuchwytna rzecz. To jest coś, co tkwi i coś, co wychodzi. Coś, co zostaje na przedmiocie”.



ZAGRODA MŁYŃSKA
Zagroda Młyńska z powodu generalnego remontu jest nieczynna do sierpnia 2022 roku.

MUZEUM GRODU SANTOK
Na wystawie „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa” zaaranżowano wykopy archeologiczne z reliktami zabudowy odkrytej na grodzisku w Santoku. W gablotach znajdują się zabytki pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Cennym uzupełnieniem wystawy są animacje odtwarzające elementy życia codziennego we wczesnośredniowiecznym grodzie. Zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o środowisku przyrodniczym Santoka oraz krajobrazie „pływającej wyspy” zachęcimy do skorzystania z ekranu dotykowego. Nasza opowieść o Santoku kończy się w XV wieku, w którym gród stracił znaczenie, a ludność mieszkała po drugiej stronie rzek, w miasteczku — tak Santok określano w dokumentach do XVII wieku.
Wystawa powstała w ramach projektu „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Lubuskiego oraz budżetu Muzeum Lubuskiego w budynku należącym do Gminy Santok.
Ekspozycję zrealizowali:
- dr Małgorzata Pytlak — kurator, teksty,
- Michał Urban — koncepcja i projekt, rzeźby, stylizowane polichromie,
- PROPS — Dekoracje Rzeźbiarskie s.c. Tomasz Chwaja — wykonawca,
- dr Kinga Zamelska-Monczak (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk) — nadzór merytoryczny, teksty i materiały do filmu pt. Od osady do grodu. Santok we wczesnym średniowieczu,
- Marcel Urban — nadzór autorski, animacje, multimedia, projekt graficzny,
- Izabela Ignatowicz — teksty,
- Janusz Lorent — animacje, multimedia, projekt graficzny,
- Konrad Trusiak — muzyka,
- Alchemia Obrazu Piotr Adamowicz — realizacja filmu pt. Od osady do grodu. Santok we wczesnym średniowieczu,
- dr Kornelia Kajda — tłumaczenie na język angielski,
- Translatorium Grzegorz Kowalski — tłumaczenie na język niemiecki,
- Sever Piotr Seweryński — materiały promocyjne,
- Malwina Łozińska (eKorekta24) — korekta językowa,
- Michał Kara (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk), dr Piotr Krzyżanowski (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim), Grzegorz Kuklewski, dr Arkadiusz Michalak (Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy), dr hab. Beata Orłowska (prof. Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim), dr Paweł Sydor (Państwowy Instytut Geologiczny), dr Tadeusz Szczurek, dr hab. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska (prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Paweł Kaźmierczak (Muzeum Lubuskie), Rafał Wyganowski (Muzeum Lubuskie) — współpraca i konsultacje merytoryczne.
Dziękujemy członkom i przyjaciołom Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Warta”, których praca zaowocowała wieloma niezwykłymi znaleziskami zabytków, prezentowanymi na ekspozycji.



IZBA PAMIĘCI WŁODZIMIERZA KORSAKA
Izba mieści się przy siedzibie Nadleśnictwa Kłodawa, w zabytkowym budynku dawnej powozowni. Znajduje się tutaj przygotowana przez Muzeum Lubuskie stała ekspozycja poświęcona życiu i twórczości Włodzimierza Korsaka – przyrodnika, fotografika, malarza, rysownika, pisarza, myśliwego, pioniera miasta Gorzowa – człowieka, który całe swoje życie poświęcił polskiej przyrodzie.