grafika promująca Gorzowski Konwersatoria Muzealne

W najbliższą środę (9 lutego) o godz. 17.00 w Zespole Willowo-Ogrodowym – filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się wykład „Niezakorzenienie na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski”, który wygłosi Marcin Słowiński z Instytutu Kulturoznawstwa, Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Celem wykładu jest zainicjowanie dyskusji o obecnej sytuacji Ziem Zachodnich i Północnych Polski (z potraktowaniem Gorzowa Wielkopolskiego jako case study) w kontekście ich przesiedleńczej historii. Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób konsekwencje przesiedleń po II wojnie światowej wpływają na obecną sytuację społeczno-kulturową regionów przesiedleńczych i jakie środki zaradcze można wdrożyć, aby poprawić tę sytuację.