grafika zapowiedź wystawy TWÓJ ZNAK

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim organizuje wystawę pt. „Twój Znak – Twój Dom. Wizerunek Orła Białego w polskiej świadomości zbiorowej”.

Chcielibyśmy zaprosić mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i okolic do wspólnego przygotowania ekspozycji z przedmiotów zawierających motyw godła, skrywanych w domowych zakamarkach.

W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co zainspirowało nas, by zaprosić Państwa do wspólnego przygotowania wystawy pt.

Zaprezentujemy na niej wyjątkowe eksponaty, zawierające motyw polskiego godła w odsłonach mało znanych, począwszy od 1918 roku.

W związku z tym prosimy Państwa o przeszukanie domowych zbiorów oraz różnych zakamarków
i wypożyczenie nam Waszych skarbów. Tym samym staniecie się Państwo współorganizatorami tej niepowtarzalnej ekspozycji. Mogą to być:

• wyroby rzemiosła artystycznego,
  • wydruki z motywem Orła Białego,
  • pocztówki,
  • śpiewniki patriotyczne,
  • pamiątkowe medale,
  • okolicznościowe przypinki i odznaki (z wyjątkiem wojskowych),
  • rzeźby,
  • ryngrafy,
  • niepowtarzalna tzw. galanteria patriotyczna czy też nieznane pamiątki patriotyczne z wizerunkiem naszego godła i inne.

Ekspozycję otworzymy w Spichlerzu, obiekcie Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości.

Każdy wytypowany do pokazania na wystawie przedmiot zostanie uhonorowany przez Muzeum pamiątkowym Certyfikatem Roku Niepodległościowego oraz przysługującym jego Właścicielowi przywilejem darmowego rocznego wstępu do wszystkich obiektów naszej instytucji.

Muzeum zapewni wszystkim zabytkowym depozytom maksymalną ochronę i bezpieczeństwo przechowywania.

Ekspozycję zamkniemy w połowie 2019 roku uroczystym finisażem, na którym pojawią się dodatkowe atrakcje dedykowane naszym Deponentom.

Pokażmy w tych wspaniałych chwilach obchodów stulecia niepodległości, że jesteśmy razem
i zrealizujmy wydarzenie na miarę święta wszystkich Polaków!

Państwa zgłoszenia przyjmujemy w Spichlerzu do końca maja 2018 roku.

Osoba do kontaktu:

Jan Zalewski

kustosz, dział techniki i militariów

nr tel. 95 722 54 68 wewn. 337

e-mail: j.zalewski@muzeumlubuskie.pl