Rysunek węglem Ernsta Henselera – dar Jerzego Synowca

W sierpniu 2018 roku do zbiorów Działu Sztuki Dawnej trafił dar Jerzego Synowca w postaci rysunku Ernsta Henselera (1852-1940). Od 7 września prezentowany jest w naszym muzeum – Willi Schroedera. Praca pokazana została w kontekście dwóch obrazów olejnych Henselera – Stara Warta z 1872 roku i Leśna ścieżka z 1893 roku (pochodzą również od darczyńców). Jest to studium portretowe (36,5 x 28 cm, w świetle oprawy) wykonane węglem rysunkowym prawdopodobnie w Berlinie-Zehlendorf w 1937 roku. Profesor Ernst Henseler, ceniony portrecista, mający za sobą okres sławy, w późnym okresie życia stał się malarzem niemodnym, mimo tego nie zatracił zręczności rysunkowej i mistrzowskiego oddania psychiki modela. Przedstawił młodą kobietę z głową zwróconą lekko w lewo. Twarz spokojna, oczy skierowane na widza. Głowa subtelnie opracowana, zaznaczony drobny akcent biżuterii. Białą farba podkreślone światło padające na twarz z lewej strony kompozycji. Praca sygnowana blisko środka, po prawej stronie: EH / 37. W gorzowskim portrecie być może artysta ukazał osobę z otoczenia swojej rodziny.

Krótkotrwała muzealna prezentacja tego dzieła już cieszy się wielkim powodzeniem szczególnie tych gorzowian, którzy cenią twórczość utalentowanego malarza i rysownika urodzonego w Wieprzycach.

Janusz Michalski