baner z fragmentu okładki magazynu Custodia

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się pierwszy tom publikacji „Custodia. Rocznik Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim”.

„Oddając w Państwa ręce pierwszy numer rocznika „Custodia”, wracamy do tradycji wydawniczych Muzeum, jednak w nowej konwencji i z nowymi celami. Rocznik jest zbiorem informacji i artykułów związanych z naszą działalnością statutową i naukowymi obszarami zainteresowań. Zamysłem tego wydawnictwa jest prezentacja muzealników i ich pracy oraz informacji o zabytkach znajdujących się w naszych zbiorach. W roczniku znajdą też Państwo kalendarium najważniejszych wydarzeń, zrealizowanych w minionym roku przedsięwzięć i projektów. […] Wierzymy, że nowa forma — rocznik, spotka się z Państwa uznaniem, a dla naszej działalności stanie się swoistą kroniką, z której korzystać będą mogły kolejne pokolenia” (fragment wstępu dyrektor Ewy Pawlak).

Do nabycia w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej 35 w cenie 25 zł. Serdecznie zachęcamy do lektury!

SPIS TREŚCI

Ewa Pawlak – Wstęp. Otwieramy Muzeum!

Artykuły i komunikaty

Tadeusz Szczurek – Kolejna część skarbu monet z Gorzowa Wielkopolskiego (po 1522 roku)
Małgorzata Pytlak – Późnośredniowieczne naczynia ceglaste ze Smolnicy. Przyczynek do badań nad średniowiecznym garncarstwem
Mirosław Pecuch – Polesie w zbiorach etnograficznych Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim
Lech Dominik – Waldemar Kućko – redivivus
Stanisław Sinkowski – W rocznicę pożaru – wystawa „Archeologia niebiańska. Wyniki prac archeologicznych na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim”
Marceli Tureczek – Dzwon Ave Maria Mertena Jacoba (Komunikat)

Muzealne skarby

Rafał Wyganowski, Miecz wczesnośredniowieczny
Izabela Ignatowicz, Przęśliki ołowiane (ciężarki?)
Jan Zalewski, Dwulufowy kieszonkowy pistolet cywilny
Jan Zalewski, Wielostrzał typu kacza stopa
Mirosław Pecuch, Kapa (pluwiał) księdza rzymskokatolickiego
Mirosław Pecuch, Ręcznik pamiątkowy, wyszywany haftem krzyżykowym