Grafika promująca wystawę Agaty Kaczuk-Jagielnik „Kwiatostany”

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Agaty Kaczuk-Jagielnik pt. „KwiatoStany”. To tutaj zlokalizowany jest zabytkowy ogród o powierzchni 3,3087 ha, który trafnie koresponduje z ekspozycją prezentującą kolekcję obrazów gorzowskiej malarki o tematyce kwiatowej.

Kolekcję obrazów Agaty Kaczuk-Jagielnik będzie można podziwiać w sali wystaw czasowych w Oficynie, do której prowadzą szerokie dwuskrzydłowe drewniane drzwi – ich otwarcie powoduje wrażenie „zaproszenia” otaczającej oficynę przyrody do wnętrza sali. Co ciekawe, sporą część gatunków kwiatów, które zostały uwiecznione na płótnach malarki, można znaleźć spacerując alejkami muzealnego ogrodu, co dodatkowo potęguje wrażenie spójności tej koncepcji.

Po wernisażu dla gości zaśpiewa Aleksander Kaczuk-Jagielnik – prywatnie syn malarki, przy towarzyszeniu fortepianu.

Agata Kaczuk-Jagielnik, pseud. Agathea – malarka, absolwentka Liceum Plastycznego w Szczecinie (1990) i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny), w której studiowała w latach 1991 – 1996. Później, nie rezygnując z malarstwa, pracowała w charakterze projektantki w agencji reklamowej. Od roku 2010 artystka zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym. Również od tego roku często prezentuje swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. na Salonie Jesiennym w Gorzowie Wlkp. i Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Filharmonii Gorzowskiej, w ramach kilku edycji corocznej imprezy artystycznej Miejskiego Centrum Kultury pn. Nocny Szlak Kulturalny, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, Starej Rzeźni w Szczecinie, Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, czy Muzeum Regionalnym w Barlinku. Uczestniczka wielu plenerów malarskich. W 2014 roku miał miejsce wernisaż wystawy zatytułowanej „Moje obrazy” w Spichlerzu – fili Muzeum Lubuskiego. Teraz kolekcja obrazów tej znanej artystki trafi do kolejnej lokalizacji gorzowskiego muzeum.

Aleksander Kaczuk-Jagielnik – baryton, pochodzi z artystycznej rodziny, syn fotografa, Piotra Jagielnika i malarki, Agaty Kaczuk-Jagielnik. Absolwent studiów I st. (2017-2021) wydziału wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, klasy prof. Bogdana Makala. Od października 2021 kontynuuje naukę we wrocławskiej Akademii Muzycznej na poziome studiów magisterskich o profilu wokalno-aktorskim. Wcześniej kształcił się w Szkole Muzycznej I i II st. w Gorzowie Wielkopolskim w klasie dr Beaty Gramzy. Najnowszym osiągnięciem jest zdobycie III Miejsca podczas VII Międzynarodowego Konkursu Muzyków-Wykonawców „Wykonawcy XXI w.” w Moskwie w Marcu 2021. Laureat Ogólnopolskich Konkursów Wokalnych m.in.: I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Profesor Haliny Słonickiej w Suwałkach, oraz II miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, wyróżniony podczas VII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Kielcach, otrzymał najwyższą punktację 25 pkt. i wyróżnienie podczas Przesłuchań Makroregionalnych CEA 2017. Trzykrotnie otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Doskonalił swoje umiejętności w licznych kursach mistrzowskich, oraz pobierając lekcje u wybitnych pedagogów m.in.: maestro Eytana Pessana, dyr. Francesco Bottigliero, prof. Sabiny Martinaityte, prof. Jarosława Bręka. Jest bardzo aktywny artystycznie, bardzo chętnie podejmuje się udziału w różnych projektach muzycznych, nie boi się wyzwań i nowych doświadczeń. Do takich należy współpraca z Kultur BHS, czy Capella Caelestis. W swoim życiorysie artystycznym mimo młodego wieku ma już za sobą wiele wystąpień, koncertów, udział w projektach operowych. Od grudnia 2020 jest również członkiem Gorzowskiego Towarzystwa Muzycznego. 12 czerwca 2021 w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego w Zespole Willowo-Ogrodowym. Od grudnia 2020 jest również członkiem Gorzowskiego Towarzystwa Muzycznego. 12 czerwca 2021 w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego w Zespole Willowo-Ogrodowym miał miejsce koncert z jego udziałem, zatytułowany „Francesco Bottigliero evening”.

Termin wystawy: 19.06.2022 – 31.08.2022

Wystawa będzie otwarta w dniach:
środa – niedziela
w godzinach 10:00 – 18:00

Miejsce:
Zespół Willowo-Ogrodowy – filia Muzeum Lubuskiego
ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski

Partnerami wydarzenia są: Pracownia Słodkości „Marina” oraz Kwiaciarnia „Kwiatki Małgorzatki”