Grafika promująca wystawę ze zdjęciem obrazu przedstawiającego smoka oraz z napisem: Wystawa czasowa Kolekcja obrazów haftowanych ze zbiorów Ambasady Chin w Polsce

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na wernisaż wystawy „Kolekcja obrazów haftowanych ze zbiorów Ambasady Chin w Polsce”. Wystawa była już prezentowana w Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego oraz Muzeum Miejskim w Nowej Soli. W Gorzowie Wielkopolskim kolekcję haftu chińskiego będzie można oglądać co najmniej do końca ferii zimowych.

Z języka chińskiego haft to sztuka tworzenia na tkaninach za pomocą igły i kolorowych nici zaprojektowanych wcześniej ornamentów, które razem łączą się w dekoracyjne wzory. Sztuka ta narodziła się w Chinach ponad 4 tys. lat temu. Z biegiem czasu hafty stały się stałym elementem ubioru ludności chińskiej, a rękodzieło hafciarskie było coraz bardziej wyspecjalizowanym rzemiosłem. Jeśli chodzi o ściegi chińskich haftów, to są one niezwykle różnorodne – istnieją 43 różne typy ściegów, należących do 9 kategorii. Za ich pomocą można na różne sposoby organizować układ nici, co daje artystom szerokie możliwości twórczej ekspresji. Najczęściej wykorzystywane motywy w hafcie chińskim to pejzaże (góry, rzeki, chmury), ale i pawilony oraz zwierzęta: ptaki, tygrysy czy lwy.

Wystawa „Kolekcja obrazów haftowanych ze zbiorów Ambasady Chin w Polce”, prezentowana w Zespole Willowo-Ogrodowym, zawiera ponad 40 dzieł, które łączą w sobie tradycyjne motywy chińskie połączone z kaligrafią, w tym obrazy wykonane haftem dwustronnym. Uzupełnieniem wystawy są dekoracyjne chińskie wachlarze.

Wernisaż wystawy, połączony z recitalem w wykonaniu skrzypaczki chińskiego pochodzenia Yi Ding-Dany, odbędzie się piątek 10 grudnia o godz. 17:00 w Zespole Willowo-Ogrodowym – filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.

Podczas udziału w wydarzeniu prosimy pamiętać o stosowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych.