Koncertujące trio

Koncertujące trio
Rudolstadt-Volkstedt, Turyngia, po 1908
Ackermann & Fritze
porcelana malowana naszkliwnie, koronka porcelanowa, złocenia
nr inw. MOG/II/1/1067

Piękno zaklęte w porcelanie z Turyngii

Muzeum Lubuskie w ostatnich latach wzbogaciło się o wyjątkowo piękny przekaz. Jest nim porcelanowa grupa figuralna przedstawiająca koncertujące trio. Trzy postacie w barwnych rokokowych strojach dworskich przywołują epokę Ludwika XV. Młoda kobieta grająca na białym klawesynie. Obok siedzący na taborecie mężczyzna grający na wiolonczeli (brak smyczka). Pośrodku kompozycji, na pierwszym planie, w lekkim ukłonie dama w koronkowej sukni, być może śpiewaczka. Całość znakomicie zakomponowana na owalnym cokoliku naśladującym podłogę zdobioną plastycznymi malowanymi kwiatami oraz złoconymi rocaillami. Kompozycja wykazuje wyjątkową dbałość o szczegół, również ten malarski, a przy tym imponująco wyglądają postaci w koronkowych sukniach zdobionych kwiatami. Jest to wyrób wytwórni Ackermann & Fritze założonej w 1908 roku, działającej w Rudolstadt-Volkstedt, która zdobyła wielką renomę w Europie, a zasłynęła głównie z luksusowej porcelany. Dużą popularnością cieszyły się w szczególności modne figurki z koronką porcelanową, które stawały się ozdobą wielu wnętrz domów i były dumą ich właścicieli. Dwudziestowieczny obiekt można już oglądać na stałej wystawie w gorzowskim Muzeum przy ulicy Warszawskiej.
                                                                                                                       Janusz Michalski