Ferie zimowe 2016

Posted on Posted in Archiwum

Ferie w Muzeum

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim serdecznie zachęca do udziału w zajęciach edukacyjnych, które odbywać się będą w czasie zbliżających się ferii zimowych. Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników prosimy o rezerwację telefoniczną lub osobistą w siedzibie Muzeum przy ul. Warszawskiej 35.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim
Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
95 732 38 14, 732 28 43, wewn. 30

Cena za zajęcia: 3 zł/osoba

Zajęcia i warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży szkolnej (zapewniamy niezbędne materiały plastyczne).

Preferowane małe grupy zorganizowane z dorosłym opiekunem (do 20 osób).
Dzieci biorące indywidualnie udział w zajęciach muszą być pod opieką osób dorosłych!

1. Słowny collage
Zajęcia dla dzieci i młodzieży od 7. roku życia. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy. Z dużej puli różnych haseł wybiorą dla siebie najciekawsze i skonstruują plakat z hasłami lub słowami, uzupełniając go swoją twórczością lub różnymi wyklejankami z gazet. Celem zajęć będzie zabawa słowami i ich znaczeniem.
18 stycznia 2015 (poniedziałek) w godzinach 10.00–11.30
Prowadzenie: Lidia Kardasz

2. Karnawału czas – maski karnawałowe
Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią i genezą karnawału oraz dowiedzą się, skąd pochodzi tradycja zakładania masek podczas zabaw karnawałowych. Następnie spróbują sami wykonać maski karnawałowe, najpierw według szablonu, a następnie według własnego pomysłu.
19 stycznia 2016 (wtorek) w godzinach 10.00–11.30
Prowadzenie: Kamila Matuszewska

3. W poszukiwaniu mebli zdobionych motywem lwa

W oparciu o muzealne ekspozycje uczestnicy mają za zadanie odszukać meble dekorowane rzeźbionymi lwami. Rozmowa o meblach gdańskich i warsztacie snycerza. Zajęcia kończą warsztaty plastyczne – uczestnicy wykonują w plastelinie relief „ Maska lwa”.
20 stycznia 2016 (środa) w godzinach 10.00–11.30
Prowadzenie: Janusz Michalski

4. Opowieści rodzinne

Dzieci stworzą drzewo genealogiczne swojej rodziny, poznają słowa związane z pokrewieństwem i powinowactwem, a także spróbują stworzyć historię swojej rodziny.
21 stycznia 2016 (czwartek) w godzinach 10.00–11.30
Prowadzenie: Małgorzata Rubażewicz
Miejsce: Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski

5. Nie od razu Polskę zbudowano. Santok „Strażnica i klucz królestwa”
Dzieci i młodzież poznają historię Santoka, który w średniowieczu był według Galla Anonima „Strażnicą i kluczem królestwa”. Swoją wiedzę ugruntują podczas różnych aktywności związanych z tematem.
25 stycznia 2016 (poniedziałek) w godzinach 10.00-11.30
Prowadzenie: Małgorzata Pytlak
Miejsce: Muzeum Grodu Santok, ul. Wodna 2a, Santok

6. Nauka może być fajna
Warsztaty te mają na celu pokazanie, że z pozoru nudna i trudna NAUKA może być świetną zabawą! Wszyscy uczestnicy otrzymają na zajęciach sporą dawkę wiedzy, podpartej doświadczeniami przeprowadzanymi indywidualnie lub w grupach. Dzięki temu nowe informacje zostaną zapamiętane na dłużej.
26 stycznia 2016 (wtorek) w godzinach 10.00–11.30
Prowadzenie: Hanna Kotas

7. Tajemnice dawnych wynalazków
Podczas zajęć połączonych z wykładem i warsztatami dzieci zapoznają się z najważniejszymi odkryciami z dziedziny historii techniki. W czasie warsztatów będą odkrywać, a następnie tworzyć własne, wymyślone przez siebie projekty całkiem nowych urządzeń, które mają ułatwić codzienne życie. Zadaniem warsztatów będzie również poszukiwanie i wymyślanie własnych, nowych technik wytwarzania takich przedmiotów.
27 stycznia 2016 (środa) w godzinach 10.00–11.30
Prowadzenie: Jan Zalewski

8. Optyka dla każdego. Kalejdoskop
Zajęcia dla dzieci i młodzieży od 7. roku życia. Uczestnicy zajęć zapoznają się z historia urządzenia, po czym będą mieli możliwość wykonania własnego niepowtarzalnego kalejdoskopu.
28 stycznia 2016 (czwartek) w godzinach 10.00–11.30
Prowadzenie: Katarzyna Sanocka-Tureczek

9. Techniki barwienia papieru
Na zajęciach dzieci i młodzież zapoznają się z różnymi technikami barwienia papieru, np. marmuryzacją, stworzą swoje szablony, pieczątki itp.
29 stycznia 2016 (piątek) w godzinach 10.00–11.30
Prowadzenie: Bartosz Nowak