Noc Muzeów 2015

PEJZAŻYŚCI ŚLĄSCY
drugiej połowy XIX
i pierwszej połowy XX wieku
(malarstwo z kolekcji prywatnej)

ADOLF DRESSLER, Tartak w okolicy Jagniątkowa, olej na płótnie

Dnia 16 maja 2015 roku (sobota) o godz. 17.00 w oficynie Zespołu Willowo-Ogrodowego przy ulicy Warszawskiej 35 otwarto wystawę w ramach Nocy Muzeów. Tym razem zwiedzający mają okazję podziwiać mało znane dzieła pejzażystów śląskich drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku, przedstawiające krajobrazy karkonoskie pełne niepowtarzalnej atmosfery i nastroju, które powstawały w różnych porach roku, czy też dnia w plenerze.
Wśród blisko 40 zgromadzonych dzieł – obrazów olejnych, akwarel i jednego rysunku – zobaczyć można prace 23 malarzy – pejzażystów przeżywających fascynacje karkonoskim krajobrazem, jednym z urokliwszych zakątków tej części Europy. W niniejszym zespole pokazano dzieła artystów różnej generacji, w tym najstarszego z nich Ernsta Friedricha von Stowerroffsky’ego (1816–1878), poprzez  nastrojony, z grą światła, przedstawiony z analityczną precyzją Krajobraz zimowy, ożywiony barwnym sztafaże, powstały około 1860 roku. Do grupy tej należy również twórca śląskiej szkoły pejzażu Adolf Dressler (Tartak w okolicy Jagniątkowa, około 1870 roku, panoramiczny widok w leśnej scenerii o romantycznym nastroju). Obok nich znaleźli się wybitni pejzażyści tworzący na Dolnym Śląsku, m.in.: Gustav Olbricht, Carl Schirm, Carl Ernst Morgenstern, Gertrud Staats, Robert Sliwinski, Alfred Nickisch, a także Georg Wichmann.
Ta wyjątkowa prywatna kolekcja obrazów tworzona od wielu lat pokazuje osobiste zainteresowania i pasje kolekcjonerskie profesora Czesława Osękowskiego, człowieka o wielkiej intuicji i wiedzy. Na tej wystawie odrębny blok utworzyły dwa obrazy ze zbioru gorzowskiego Muzeum, to niewielkie olejne studia pejzażowe Roberta Sliwinskiego (1840–1902) przyjaciela Dresslera, o realistyczno-idyllicznym ujęciu, przedstawiające karkonoską dolinę ożywioną sztafażem figuralnym.

Kurator wystawy – Janusz Michalski

Modele zabytkowych powozów konnych ze zbiorów

Zygmunta Karga

W tym samym dniu o godz. 19.00 w Spichlerzu przy ulicy Fabrycznej 1-3 otwarto wystawę „Modele zabytkowych powozów konnych ze zbiorów Zygmunta Karga”. Autor unikatowej kolekcji modeli pojazdów konnych, pan Zygmunt Karg ze Stargardu Szczecińskiego, to modelarz, pasjonat i znawca dawnego rzemiosła powoźniczego. Buduje wystawowe modele pojazdów zaprzęgowych w skali 1:10 w oparciu o odwzorowanie oryginalnych egzemplarzy. W swojej kolekcji posiada modele wozów gospodarczych, pojazdów spacerowych, wyjazdowych, karet podróżnych i reprezentacyjnych oraz strażackich wozów pożarniczych, zwanych sikawkami. Model dziewiętnastowiecznego dyliżansu pocztowego autorstwa Zygmunta Karga znajduje się w zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. W Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, które w 2014 roku gościło Jego wystawę, prezentowany jest model tramwaju konnego. Na Ogólnopolskiej Wystawie Modeli Pożarniczych w Rudzie Śląskiej eksponowano z kolei model zabytkowej sikawki strażackiej z Nekli. Kolekcja Zygmunta Karga pokazywana była na kilkunastu autorskich wystawach, m. in. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie Szczecińskim, w Galerii Brama w Gryficach, w Muzeach w Barlinku i Białogardzie, na Zamku w Połczynie Zdroju, Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie oraz Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Jego realizacje prezentowane były w wielu zachodniopomorskich galeriach bibliotecznych, m.in. w Międzyzdrojach, Kaliszu Pomorskim, Chojnie czy Dziwnowie. Kilkakrotnie wystawiał modele na Targach Rękodzieła w Kargowej, Świdwinie i Kostrzynie nad Odrą oraz na Międzynarodowych Zawodach Sikawek Konnych w Galerii Pałacowej w Trzebiatowie. Zaprezentowanie pasji i dorobku modelarskiego w TVP na początku 2014 roku zaowocowało wpisaniem pana Zygmunta Karga do Teleexpressowego Klubu Pozytywnie Zakręconych. Wiele modeli Jego autorstwa znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Wystawa ukazuje czterdzieści modeli powozów konnych sklasyfikowanych w sześciu blokach merytorycznych, tj. powozy gospodarskie, powozy wyjazdowe i spacerowe, powozy podróżne, powozy reprezentacyjne i ceremonialne, powozy transportowe oraz powozy specjalistyczne. W celu przybliżenia funkcji poszczególnych typów pojazdów zaprzęgowych, zaprezentowano również krótki zarys historyczny wzbogacony ikonografią i przekrojami technicznymi wybranych egzemplarzy.
Kurator wystawy – Jan Zalewski