Wystawa malarstwa

Posted on Posted in Archiwum, Archiwum wystaw
Dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.
zaprasza na wernisaż wystawy

Roman Knychała

Malarstwo

Otwarcie wystawy odbędzie się 29 listopada 2013 roku o godz. 17.00
w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta – Spichlerz, przy ul. Fabrycznej 1-3 w Gorzowie Wlkp.
Wystawa czynna do 31 grudnia 2013 roku

Wystawa Romana Knychały w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim prezentuje malarstwo artysty na płótnie i jedwabiu z ostatnich czterech lat jego twórczości, wśród których jest dwadzieścia obrazów i dziewięć kompozycji namalowanych na jedwabiu.
Roman Knychała urodził się w 1953 roku w Poznaniu.
Droga jego twórczości plastycznej rozpoczęła się w 2001 roku studiami na kierunku architektury wnętrz i witrażu Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu, gdzie w 2004 roku uzyskał licencjat w zakresie witrażu. W latach 2004-2007 kontynuował naukę w WSSS na Wydziale Malarstwa uzyskując w 2007 roku dyplom magistra sztuki. Artysta nadal kontynuował zgłębianie wiedzy z zakresu sztuki, uczęszczając na studia uzupełniające na Wydziale Edukacji Artystycznej, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w latach 2006-2007.
Roman Knychała w 2011 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Promocji Artystów ERA-ART w Gdyni na VI Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej „Barwy i Faktury”, a w 2013 roku wyróżnienie na VII Biennale za obraz „Doba – moje pierwsze 30 sekund i 20 setnych”. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Warszawie, Gorzowie Wlkp., Szamotułach, Strzelnie, Wiesbaden (Niemcy) i Druskiennikach (Litwa). Zajmuje się tkaniną artystyczną, szczególnie malarstwem na jedwabiu, malarstwem sztalugowym i witrażem.
Ukończył także Politechnikę Poznańską uzyskując w 1997 roku dyplom magistra inżyniera.
Artysta w świecie realnym poszukuje inspiracji do powstania swoich obrazów, rozpoczynając ich tworzenie od jakiegoś rzeczywistego elementu: drogi, drzewa, człowieka itp. Czasem inspiracją jest obejrzana fotografia, film lub przeczytana książka. Dopiero później, pracując nad obrazem, czy jedwabiem Roman Knychała przetwarza rzeczywiste elementy budując swoje prace na emocjach, nastrojach, przepływie mijającego czasu, własnych spostrzeżeniach, przemyśleniach – nakładając kolejne warstwy farby w efekcie końcowym łączące się w przenikającą się nawzajem całość. Jest to bardzo interesujące malarstwo, zmuszające widza do refleksji i zadumy nad miejscem człowieka i światem, który nas otacza. Roman Knychała jest bardzo twórczy w swoich pracach i ciągle jako artysta rozwija się, nie zatrzymuje się na malowaniu konkretnego, ustalonego typu obrazu, lecz poszukuje ciągle sposobów wypowiedzi twórczej.

Ewa Żelazny – Machura