Sztuka około 1900 roku

Stała ekspozycja
w Zespole Willowo-Ogrodowym
w Gorzowie Wlkp., ul. Warszawska 35

Ekspozycja prezentująca wybrane wyroby secesyjne o charakterze użytkowym i dekoracyjnym, wykonane głównie z cyny. Ten srebrzysty metal pozwolił projektującym artystom i wytwórcom na swobodę działania ze względu na dużą plastyczność. Dzięki tym walorom na wystawie zobaczymy takie bogactwo i różnorodność przedmiotów noszących cechy secesji m.in.: dzbany, wazony i puchary. W nowym stylu interesujący przykład stanowi srebrzona cukiernica cynowa z warszawskiej wytwórni – spółki Norblin, B-cia Buch i T. Werner. Obok tych wyrobów pokazana jest także ceramika, witraże, meble oraz stylowe zegary.
Ważną pozycją tej ekspozycji są fotografie ukazujące urodę i bogaty repertuar form dekoracyjnych najciekawszych gorzowskich kamienic secesyjnych. Realizacja wielu efektownych budynków w mieście wiąże się głównie z działalnością miejscowych architektów m.in.: Willi Senckpiehla, Bruno Krischkera, Kurta Hirschnitza, którzy projektując zerwali z przeszłością nadając nowe rozwiązania. O ich odrębności świadczy w głównej mierze ich samodzielność artystyczna. Znakomity przykład to własna kamienica architekta Willi Senckpiehla usytuowana u zbiegu ulic Łokietka i Drzymały, wzniesiona w latach 1902-1903.

Komisarz wystawy i aranżacja plastyczna – Janusz Michalski

CUKIERNICA, po 1908