Henryk Rodakowski „Album Pałahickie”

Posted on Posted in Wystawy Willa

Stała ekspozycja
w Zespole Willowo-Ogrodowym
w Gorzowie Wlkp., ul. Warszawska 35

Henryk Rodakowski „Album Pałahickie” – kameralna wystawa ukazująca tekę 11 akwarel namalowanych w latach 1867/1868 przez polskiego artystę o sławie europejskiej. Szereg perfekcyjnie wykonanych arcydzieł przedstawiających chłopów i Żydów mieszkających i pracujących w Pałahiczach (koło Stanisławowa), majątku brata artysty. Cykl ten stanowi całościowy etnograficznie rejestr dziewiętnastowiecznego barwnego galicyjskiego folkloru.
      Losy pałahickich akwarel związane są z gorzowskim miastem. Tak pisze o nich Małgorzata Kitowska-Łysiak w katalogu Henryk Rodakowski „ Album Pałahickie”: „ Muzeum Okręgowe w Gorzowie nie ustawało w staraniach o pozyskanie cyklu do swoich zbiorów. Franciszka Żukotyńska, której mąż zmarł w roku 1954, początkowo nie chciała pozbywać się cennej własności. Uzyskano jedynie wpis do rejestru zabytków, aby chociaż w ten sposób ochronić dzieło przed niezgodnym z interesami polskiej kultury pokierowaniem jego losami. Dopiero latem w roku 1980 udało się nakłonić właścicielkę, aby obiekt tak wielkiej wartości, który zresztą szczęśliwym zbiegiem okoliczności tylko co uniknął kradzieży, zdeponowała w miejscowym muzeum. To z kolei przyspieszyło decyzję Franciszki Żukotyńskiej co do sprzedaży całości. Transakcję sfinalizowano na przełomie lat 1980/81.”
W ten sposób niezwykle cenna teka akwarel na stałe wzbogaciła zbiory naszego Muzeum.

{gallery}wystawy_stale/Rodakowski{/gallery}