Późnogotycki krucyfiks z gorzowskiej Katedry w Muzeum

Posted on Posted in Wystawy, Wystawy Willa

Pod koniec sierpnia 2017 roku Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim stało się depozytariuszem jednego z cenniejszych zabytków kościoła katedralnego – krucyfiksu z około 1500 roku, przekazanego przez parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kilka miesięcy przed 1 lipca, dniem, w którym doszło do pożaru wieży, ks. Zbigniew Kobus, proboszcz gorzowskiej świątyni, oddał krucyfiks do konserwacji, dzięki czemu obiekt uniknął zniszczenia będącego skutkiem tego tragicznego wydarzenia. Polichromowana figura Chrystusa na krzyżu była umieszczona na ścianie kruchty wieży kościoła Mariackiego obok tumb grobowych dwóch biskupów – Teodora Benscha i Wilhelma Pluty.  Rzeźba była restaurowana w 1938 roku w Berlinie, po takim okresie wymagała więc kolejnej interwencji konserwatora, ponieważ drewno miejscami było wykruszone oraz znacznie uszkodzone przez kołatka. W pełni odrestaurowany gorzowski krucyfiks nie mógł obecnie powrócić na swoje pierwotne miejsce, więc wojewódzki konserwator zabytków w porozumieniu z proboszczem katedry zaproponował usytuowanie rzeźby w najdogodniejszym miejscu w mieście, w Willi Schroedera w Muzeum Lubuskim, wśród przedmiotów sztuki sakralnej. Od 1 września gotycka figura Chrystusa na krzyżu prezentowana jest na wystawie konwisarstwa, uzupełnionej rzeźbą pochodzącą z różnych warsztatów artystycznych. Piękne dzieło, wychodzące z dobrego warsztatu, wyróżnia się ciekawą formą naturalistycznego modelunku ciała Ukrzyżowanego, a także formą dłoni o symbolicznym układzie palców.

Janusz Michalski

Krucyfiks

Marchia Brandenburska, pocz. XVI w.

Drewno lipowe, polichromowane i częściowo złocone, figura pełnoplastyczna; tabliczka z napisem w języku łacińskim, kapitałą: I-N/R-I

Krzyż z drewna dębowego (nowy), wym.: 250 x 163 cm

Figura Chrystusa, wym.: wys. 183 cm, rozpiętość ramion 154 cm

Przed 1937 rokiem znajdował się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Gorzowie (Städtischen Museum w Landsbergu). W 1938 roku był restaurowany w Berlinie. Tego roku  po zakończeniu prac konserwatorsko-restauratorskich został przekazany do kościoła Mariackiego.  Po 1945 roku był umieszczony w kruchcie kościoła.

Depozyt parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim.