Wizyta Udo Edelmanna w naszym Muzeum

Posted on Posted in Imprezy

W sobotę, 1 lipca 2017 roku, nasze Muzeum odwiedził wraz z rodziną i przyjaciółmi urodzony w Landsbergu artysta szkła Udo Edelmann. W 2016 roku w Spichlerzu podziwiać można było wystawę jego dzieł, zatytułowaną „Udo Edelmann – rzeźbiarz, projektant szkła, projektant”. W sobotę zaś przekazał do naszych zbiorów obiekt „Tanz II” wykonany eksperymentalną, drogą i ryzykowną w produkcji tzw. techniką Graala. Jest to dekoracja międzywarstwowa, kombinacja technik gorącej i zimnej, wynaleziona we francuskiej hucie szkła, a w 1916 roku odkryta ponownie w hucie szwedzkiej. Polega na nanoszeniu pudru na rozgrzaną warstwę szkła i przykrywaniu go drugą warstwą – w rezultacie otrzymuje się uwięziony między dwoma warstwami wizerunek. Udo Edelmann nauczył się „techniki Graala” w Szwecji, a po śmierci jej szwedzkiego odkrywcy przez pewien czas był jedynym artystą ją stosującym.

W zbiorach naszego Muzeum znajduje się jeszcze jeden przedmiot ofiarowany po ubiegłorocznej wystawie przez Udo Edelmanna – rzeźbę „Życie” oglądać można na wystawie w Willi Schroedera.