Niemiecko-polski konkurs „Historyczne Gotowanie 2017”

Posted on Posted in Imprezy, Imprezy

Interessengemeinschaft Alltagskultur, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych Bad Freienwalde eV (VFBQ)  oraz Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim mają zaszczyt zaprosić do udziału

w niemiecko-polskim konkursie „Historyczne Gotowanie 2017”

 

 

Organizatorzy:

Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych Bad Freienwalde eV (VFBQ)

Muzeum  Lubuskie  im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim

we współpracy z  Interessengemeinschaft   Alltagskultur, regionalnymi instytucjami i stowarzyszeniami.

 

Termin:                                  30. wrzesień 2017

 

Miejsce:                              Gemeinnütziges Informations-, Bildungs- und Begegnungszentrum

Wasserstraße 18

16259 Bad Freienwalde

Deutschland

 

Cele:

 • wspieranie i przedstawienie dziedzictwa kulturowego na pograniczu polsko-niemieckim,
 • reaktywowanie dawnych tradycji i technik kulinarnych na obszarach wiejskich,
 • niemiecko-polska współpraca w obszarze kształcenia zawodowego, turystyki oraz poszerzenia wiedzy w obszarze historii regionu i tradycji,
 • rozwój wspólnoty na pograniczu niemiecko-polskim, redukowanie istniejących uprzedzeń,
 • wspieranie prezentacji aspektu kultury dnia codziennego na obszarze wiejskim w roku 1900.

 

Uczestnicy  konkursu:

 

 • uczniowie niemieckich i polskich szkół gastronomicznych, praktykanci z przedsiębiorstw o kierunkach gastronomicznych, jak i gospodarstw domowych,
 • stowarzyszenia, przedsiębiorstwa i inne organizacje i grupy osób, które wykazują zainteresowanie gotowaniem historycznym,
 • w konkursie może wziąć udział najwięcej 6 grup. Każda drużyna powinna składać się z 2 do maksymalnie 4 osób. Przy zgłoszeniu większej ilości zespołów decydować będzie kolejność zgłoszeń, przy czym liczba niemieckich i polskich drużyn powinna być możliwie równa.

 

Zgłoszenie:

 • Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 15 września 2017 roku w formie pisemnej (załącznik nr 1). Należy przesłać pod następujący adres:

Günter Beratungen

IG Alltagskultur

Mühlenstr. 36

OT Altranft

16259 Bad Freienwalde

Deutschland

lub  Fax an +40 3344 150388

Mail an info@altranft.eu

 

Temat:                                 „Kuchnia robotników rolnych we wrześniu 1899“

 

Tło historyczne:

 

Mieszkańcy obszarów wiejskich Brandenburgii znajdują się w połowie XIX wieku w sferze napięć zaczynającej się modernizacji kultury obszarów wiejskich oraz tradycyjnych sposobów życia szczególnie na dużych majątkach.

Ten proces modernizacji sięgał daleko w wiek XIX i określał podstawowe tendencje w zakresie brandenburskiego żywienia na wsi. Polepszenie produkcji rolnej w uprawie zboża i hodowli bydła, nowo pojawiający się przemysł spożywczy, techniki konserwacji oraz rozszerzająca się kontrola artykułów spożywczych polepszyły wartości w sposobie odżywiania się. Produkty takie  jak  ekstrakt mięsny, kawa zbożowa, margaryna jako zamiennik masła i tanie konserwy, jak i rozprzestrzenianie się gminnych rzeźni pod koniec XIX wieku podniosły standard życia przede wszystkim w słabszych ekonomicznie warstw społecznych.

Znaczącymi innowacjami po 1850 roku były techniczne obchodzenie się z artykułami spożywczymi, przede wszystkim w zakresie technik konserwacji, przemysłowo standaryzowana produkcja masowa i standaryzacja artykułów żywieniowych oraz produkcja całkiem nowych produktów jak margaryna, proszek do pieczenia, sztuczny miód czy mleko w proszku.  Szczególną innowacje przedstawiało wynalezienie maszynki do mięsa Karla Draisa w połowie XIX wieku. W majątkach były dla pracowników obcych i zwłaszcza sezonowych dwa rodzaje zaopatrzenia.  Po pierwsze zaopatrywani oni byli przez właścicieli gospodarstw lub pracownicy sezonowi, przede wszystkim obcego pochodzenia mieli do dyspozycji osobę, która gotowała i zaopatrywała ich w jedzenie. Ta osoba mogła wpłynąć na swojskie potrawy czy nawyki żywieniowe.

 

Zadanie:

 1. Proszę przygotować scenariusz wydarzenia z września 1899, który drużyna będzie prezentować. Scenariusz należy opisać maksymalnie na max ½ strony A4.

 

 1. Należy przygotować historyczna potrawę składają się z dwóch dań typowych dla grypy robotników rolnych z roku 1899. Proszę o przygotowanie zestawienia produktów w koszu potrzebnych dla 10 porcji.

 

 1. Wraz z meldunkiem, prosimy o przesłanie formularza (załącznik 2), w którym uwzględnione będą składniki dla 4 osób. Podany przez Państwa przepis będzie wydrukowany w książce kucharskiej.

 

 1. W dniu imprezy do państwa dyspozycji będzie piec węglowy z drewnem i węglem. Wszystkie surowce, narzędzia kuchenne, produkty i przyprawy muszą Państwo przywieźć ze sobą. Przy okazanym rachunku mogą być Państwu zwrócone maksymalnie 25 € za wykorzystane produkty.

 

 1. W dniu imprezy gotują Państwo na piecu węglowym 10 porcji swojego menu.

 

 1. Poza tym nakrywają Państwo stół dla 4 osób, przy czym prezentowane będzie nakrycie dla fotografa wypełnione porcją Pańskiego menu. Kolejną porcję przygotują Państwo dla degustacji jury. 8 pozostałych mniejszych porcji mogą być degustowane przez przybyłych gości po ocenie jury.

 

 1. Do gotowania i prezentacji menu do Państwa dyspozycji będzie przygotowane miejsce pracy (patrz rysunek). Składa się ono ze: stołu (1,40m x0,60m, ławki, 1 kuchenki węglowej, 1 stołu (1,20m x 0,80m) stołu na 4 nakrycia i do degustacji przez komisję konkursową (0,80m  x 0,80m)  i 1 namiotu. Woda jest na miejscu.

 

 1. Podczas gotowania komisja konkursowa będzie robiła wywiad na temat tła historycznego Państwa potrawy, stosowanych technologii gotowania, przyborów kuchennych i surowców.

 

 1. Przed degustacją potraw przez komisję konkursową prosimy o prezentację Państwa menu. Proszę użyć karty dań przygotowanej przez Państwa w języku niemieckim i polskim.

 

 

Jury:

 • Komisja składa się z 2 niemieckich i 2 polskich gastronomów oraz 1 niemieckiego i 1 polskiego historyka.

 

Ocena:

 • Komisja konkursowa obraduje za zamkniętymi drzwiami, zgodnie z wytycznymi (kryteria oceniania w załączniku nr 3) i jest ostateczna.

 

Regulamin konkursu – wersja po polsku