ZAPLANUJ ZWIEDZANIE
Banner image
dzieci w muzeum
Banner image
EDUKACJA
Banner image
DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
Banner image
WYSTAWY
STAŁE
Banner image
WYSTAWY
CZASOWE
Banner image
OFERTA
KOMERCYJNA
Banner image

Nadchodzące wydarzenia

Zachęcamy do śledzenia naszych stron w mediach społecznościowych @MuzeumLubuskie. Zapowiedzi wydarzeń publikowane są również w bezpłatnym miejskim miesięczniku informacyjnym SPAM.

7 / 03

W dniu 7 marca 2018 roku w Zespole Ogrodowo-Willowym Muzeum Lubuskiego przy ulicy Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie z nagrodzonymi znalazcami. W trakcie spotkania znalazcy zostaną dodatkowo uhonorowani okolicznościowymi dyplomami przez Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Każdy ze znalazców otrzyma ufundowaną przez Muzeum Lubuskie statuetkę nagrodową „bożka deszczeńskiego” przyznawaną „Zasłużonym dla archeologii gorzowskiej”.

14 / 03

Gorzowskie Konwersatoria Muzealne. Prawdy i mity historyczne.
14 marca 2018 roku, godz. 17:00, Zespół Willowo-Ogrodowy przy ul. Warszawskiej 35 – "1945 - czas przełomu", wykład i moderacja: Monika Kowlaska
O MUZEUM
W Muzeum można śmiać się, marzyć, inspirować się, dyskutować, krytykować, spacerować…
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim to instytucja kultury, której celem jest ochrona dóbr kultury i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu. Istnieje od 8 września 1945 roku – jesteśmy najstarszym muzeum w województwie lubuskim. W naszych czterech obiektach podziwiać można wystawy na powierzchni ok. trzech tysięcy metrów kwadratowych. Dostarczamy inspiracji dorosłym, a dzieciom i młodzieży przekazujemy wiedzę w sposób ciekawy i przyjemny podczas warsztatów i lekcji muzealnych.
ZESPÓŁ WILLOWO-OGRODOWY
W willi prezentowane są zabytki europejskiego rzemiosła artystycznego, numizmaty oraz wybrane dzieła dawnego malarstwa i rzeźby tworzone od średniowiecza do lat 30. XX wieku. W sąsiedniej, dwuskrzydłowej, parterowej oficynie z niewielkim dziedzińcem odbywają się wystawy czasowe. Budynki otacza ogród dendrologiczny o powierzchni 3,32 ha, w którym rośnie ponad 120 gatunków drzew i krzewów. Znajduje się tu też zrekonstruowany, kamienny grobowiec megalityczny.
SPICHLERZ
Zabytkowy biały Spichlerz to trójkondygnacyjna budowla o konstrukcji ryglowej, z murowanym przyziemiem, wzniesiona na rzucie prostokąta o wymiarach 14 x 57 m. Przechowywano w nim zboże przez dwieście lat, aż do 1975 roku. W otwartym w 2011 roku, po gruntownym remoncie, na czterech kondygnacjach prezentowane są zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Ekspozycje mają charakter bardzo różnorodny, od historycznych do wystaw malarstwa.
ZAGRODA MŁYŃSKA
Zagrodę Młyńską tworzą trzy obiekty: budynek gospodarczy, wozownia oraz zabytkowy młyn. Ten ostatni to jeden z nielicznych zachowanych dawnych młynów wodnych z częścią mieszkalną i częściowo zachowanymi urządzeniami. Prezentowane są tu ekspozycje związane z życiem na wsi oraz dawną kulturą i techniką wiejską. Odbywają się również warsztaty zwieńczone wypiekiem chleba w opalanym drewnem liściastym, ogrodowym piecu chlebowym oraz degustacją.
MUZEUM GRODU SANTOK
Muzeum Grodu Santok otwarte zostało 24 czerwca 1978 roku. Składa się ono z dwóch części. Ekspozycja zabytków archeologicznych znajduje się w budynku przy starej przeprawie przez Wartę, przez którą wiódł szlak handlowy prowadzący z Poznania do Szczecina i dalej do Wolina. Zwiedzaniu wystawy towarzyszy prezentacja multimedialna o dziejach Santoka. Natomiast po drugiej stronie Warty znajduje się grodzisko-rezerwat archeologiczny.