Wystawa czasowa pt. „Dwa dokumenty – dwie epoki”

W 2016 roku, w związku z budową ronda u zbiegu ulic gen. Władysława Sikorskiego, Dworcowej i Orląt Lwowskich, podjęto decyzję o przesunięciu pomnika Adama Mickiewicza. W październiku 2019 roku został on zdemontowany. W dniu 10 lutego 2020 roku, podczas rozbiórki jego postumentu, odkryta została metalowa tuba. Znajdowały się w niej dwa akty erekcyjne. Starszy, z 1945 roku, dotyczy niezrealizowanego pomnika Wolności. Natomiast akt z 1957 roku dotyczy budowy pomnika Adama Mickiewicza.

W tym roku z okazji Dnia Pioniera Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta przygotowało wystawę pt. „Dwa dokumenty – dwie epoki”, na której zaprezentowane zostały oba akty erekcyjne. Dokumenty poddano pieczołowitym pracom konserwatorskim i restauratorskim, więc po raz pierwszy są pokazane szerszej publiczności. Ponadto na ekspozycji można zobaczyć muzealia, ilustrujące ideę budowy pomnika Wolności i historię powstania pomnika Adama Mickiewicza.
Agnieszka Dębska (Dział Ochrony Zbiorów)

Więcej na muzealnym kanale You Tube.

Patronat honorowy Prezydenta Miasta Gorzów Wielkopolski

Patronat honorowy Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków